Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Kiedy zwiedzający, przed przyjazdem do zoo, dzwonią i pytają ile mają zarezerwować czasu na zwiedzanie odpowiadamy, że minimum 3-4 godziny, do 8-9 godzin dla naprawdę wytrwałych. Teren zoo to 33 ha i jakieś 12.000 zwierząt, więc ten czas nie wystarczy, aby zobaczyć wszystko. Imponuje więc czas zawodnika, który w sobotę, 6 października br., przebiegł trasę 10 km przez teren zoo w 34 minuty i 2 sekundy! Paweł Pelc z teamu Lomag Software zwyciężył po raz trzeci Wild run w kategorii mężczyzn. Co nie jest specjalnie zaskakujące bieganie to jego hobby, które stanowi odskocznię od pracy związanej z informatyką, więc siedzeniem przy komputerze. Na dalszych pozycjach uplasowali się Patryk Niepokój i Andrzej Dąbrowski. W kategorii kobiet zwyciężyła Alicja Białobłocka z czasem 41 minut i 24 sekundy, a kolejne miejsca zajęły Agnieszka Osmolak i Paulina Kruk.
- Tegoroczna edycja ponownie okazała się wspaniała. Dopisała pogoda, więc zawodnicy licznie stawili się na starcie, a rzesza zwiedzających wzdłuż trasy biegu by kibicować. Za każdym razem zachwyca mnie niezwykle serdeczna i ciepła atmosfera wszystkich biegów. Na starcie są rozmowy o poprzednich edycjach, celu biegu i przebraniach, bo tych nigdy nie brakuje. W tym roku królowały oczywiście wilki, ale mnie zaskoczyła żyrafa – mówi Anna Mękarska, prezes Fundacji DODO.
Głównemu biegowi wilka towarzyszył bieg żubra dla młodzieży do 15 roku życia, a także biegi w niższych kategoriach wiekowych – do lat 5 i 9, na które zapisywać się można było w dniu imprezy, w biurze zawodów.
- Jest nam niezmiernie miło, że tyle dzieci i młodzieży chciało biec. Okazało się, że miejsc jest za mało w stosunku do liczby chętnych. Dlatego zastanawiamy się nad zwiększeniem liczby miejsc w roku przyszłym. To nie tylko promocja zdrowia, ale też uwrażliwianie przyszłych pokoleń na ochronę gatunkową zwierząt. – mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor marketingu we wrocławskim zoo.
Każdy z uczestników Wild run otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem wilka – symbolem tegorocznego celu charytatywnego biegu, bo zebrane środki zostaną przekazane na ochronę w środowisku naturalnym Polski wilka, rysia, niedźwiedzia brunatnego, żubra i żółwia błotnego. Zwycięzcy zaś dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe.
Obecnie trwa podsumowywanie imprezy. O wyniku finansowym organizatorzy poinformują, jak tylko będzie znany i będzie można przekazać środki Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk”, Stowarzyszeniu Miłośników Żubrów i Towarzystwu Ochrony Przyrody „Salamandra na ratowanie dziko żyjących zwierząt.
Udał się także Dzień Wilka, który odbył się w sobotę, 5 października. Dzieci, które uczestniczyły w warsztatach, były zachwycone. Miały okazje nauczyć się m.in. jak wyglądają tropy wilka i jak należy je czytać w naturze. To wszystko pokazał im specjalista od wilków ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” - Michał Figura.