Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Zapraszamy na trzecią odsłonę nowego cyklu spotkań z architekturą Wrocławia! Tym razem posłuchamy o historii wrocławskich fortyfikacji, a następnie zwiedzimy niedostępny na co dzień Fort Piechoty nr 6 na wrocławskich Polanowicach.
09.11, godzina 12.00 – wykład w Muzeum Architektury
10.11, godzina 12.00 – zwiedzanie Fortu
Zbiórka: Fort Piechoty nr 6 na ulicy Polanowickiej 51
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/pzQiWz17vbzrYDVx5
Na oba wydarzenia wstęp wolny, nie trzeba się zapisywać!
Wrocław w całej swojej historii był miastem umocnionym. Na taki stan rzeczy największy wpływ wywarło położenie miasta nad przecinającymi się szlakami komunikacyjnymi przebiegającymi z północy na południe i ze wschodu na zachód Europy. Położenie Wrocławia nad Odrą, Oławą, Ślęzą, Bystrzycą i Widawą przyczyniło się do powstania warunków sprzyjających działaniom fortyfikacyjnym.
Wykład poświęcony jest etapowi fortecznej przeszłości miasta przypadającemu na ostatnią dekadę XIX i pierwsze dwie dekady XX wieku. W tym okresie wzniesiono wokół Wrocławia nowoczesną twierdzę pierścieniową. Twierdza wrocławska, złożona ze szkieletu dziewiętnastu zbudowanych w latach 1890 – 1901 schronów piechoty, została w latach 1906 – 1912 znacznie wzmocniona i zmodernizowana. W roku 1914 przystąpiono do zakrojonych na wielką skalę robót fortyfikacyjnych mających na celu przygotowanie Wrocławia do odparcia rosyjskiej inwazji.
W trakcie wykładu opowiemy o zadaniach stawianych warowni wrocławskiej przez niemiecki sztab cesarski, poznamy sekrety budowy najnowocześniejszych dzieł warownych dawnej wschodniej granicy Niemiec. Dowiemy się również, jaką rolę w systemie obronnym miasta spełniały rzeki, sieć kolejowa i tramwajowa, oraz założenia zieleni. Spróbujemy zagłębić się w życie codzienne miasta-twierdzy oraz poznać trudności stojące przed mieszkańcami miasta. Zaprezentujemy rolę Wrocławia na wojskowej mapie Europy przełomu XIX i XX wieku oraz wpływ istnienia twierdzy na układ urbanistyczny miasta na początku XX wieku.
Spotkanie spacerowe poświęcimy zapoznaniu się z tym, co zostało po wilhelmińskiej Twierdzy Wrocław. Podczas zwiedzania Fortu Piechoty nr 6 będziemy mogli w praktyce zapoznać się z losami dzieł warownych Wrocławia, od momentu ich budowy aż do współczesności. Zwiedzanie kazamat fortu, pozwoli na wycieczkę w czasie i zapoznanie się z warunkami życia codziennego obsady dzieła warownego. W czasie oprowadzania po Forcie opowiemy o złożonych dziejach budowli dawnej twierdzy po drugiej wojnie światowej, gdy położone na obrzeżach miasta fortyfikacje adaptowane były z myślą o potrzebach Zimnej Wojny.
Stanisław Kolouszek
Działacz społeczny na rzecz zabytków architektury militarnej Wrocławia. W latach 2012 – 2020 Prezes Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, autor publikacji popularnonaukowej „Fortyfikacje Festung Breslau”, współautor naukowej monografii „Twierdza Wrocław 1890 – 1918”, doktor nauk historycznych, adiunkt w Dziale Architektury Wrocławia XIX i XX wieku w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Zobacz także:
wydarzenie na stronie Muzeum Architektury