Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
16 września podczas XXXVIII Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w Warszawie odbyło się wręczenie nagród w konkursie na Internetową Mapę Roku, ufundowanych przez Głównego Geodetę Kraju oraz Stowarzyszenie Kartografów Polskich. Komisja konkursowa przyznała 2 miejsce Wydziałowi Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za mapę „Surowce skalne i wody lecznicze" prezentowaną na Geoportalu Dolnego Śląska.
UMWD dziękuje wszystkim za głosy w ankiecie oceniającej mapy i zaprasza do przeglądania innych opracowań publikowanych na geoportalu: www.geoportal.dolnyslask.pl.
[www.dolnyslask.pl]
Hmm, Geoportal Dolnego Śląska, a darmo tu szukać takich dolnośląskich miast i ich okolic, jak Zielona Góra, Nysa czy Brzeg lub Jesenik. Jest to więc Geoportal Województwa Dolnośląskiego. Treść pojęć "Dolny Śląsk" i "Województwo Dolnośląskie" nie jest tożsama (nawet, jeśli tak gdzieś jest napisane...).
Poza tym, geoportal geoportalem (być może jest znakomity, czego jego twórcom życzę, póki co tego nie sprawdzałem), ale gdybyśmy mieli coś takiego dla obszaru RP jak portal mapy.cz...
W przeciwieństwie do poprzednika - sprawdziłem. I niestety ocena nie wypada pozytywniej. Widać że mapy na tym portalu robił jakiś ignorant geograficzny. Brama Lubawska według autora map na tymże Geoportalu znajduje się tam gdzie Lasocki Grzbiet w Karkonoszach a Sudety Środkowe sięgają aż do Rudaw Janowickich. W legendach map większość obiektów w ogóle nie objaśniona. Na co komu mapa bez legendy? Po co komuś jakieś mapy erozji wodnej i wietrznej podczas gdy nie ma nawet podstawowej mapy atrakcji turystycznych i szlaków na Dolnym Śląsku? Dla kogo ten geoportal jest przeznaczony? Obszerną (niestety) listę błędów znalezionych na poszczególnych mapach litościwie pominę. Całość chodzi koszmarnie, już po sposobie uruchamiania portalu widać że to jakaś zrzynka z krajowego Geoportalu. Mapy topograficzne znacznie lepszej jakości są na krajowym Geoportalu a ortofotomapy dokładniejsze i aktualniejsze są w mapach Google. Ktoś jak zwykle wziął po znajomości niezłą kasę za powielenie po raz n-ty tych samych informacji i dodał kilka nowych - bzdurnych i z błędami. Dziękuję bardzo, więcej nie skorzystam.
Niektóre surowce skalne zaznaczono na tej mapie, inne nie. Co za "expert" to robił?
@ Ego Sum
Trafna uwaga. Działając jednak w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego jesteśmy ograniczeni do granic administracyjnych naszego regionu. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by korzystając z Geoportalu Dolnego Śląska podłączać za pomocą usług WMS mapy z terenu woj. opolskiego, lubuskiego czy nawet Czech.
@ Jurek
Proszę Pana, wspomnianą obszerną listę błędów proszę podesłać na adres geodezja@dolnyslask.pl.
Odnosząc się do Pana zarzutów:
1. Staramy się nie dyskutować z regionalizacją fizycznogeograficzną Polski wg Jerzego Kondrackiego.
2. W legendach map większość obiektów jest objaśniona.
3. Mapy erozji wodnej i wietrznej to opracowania składające się na obszerną bazę ochrony gruntów rolnych - temat istotny szczególnie w naszym województwie.
4. Wiele atrakcji turystycznych wyszczególnia mapa BDOT. Moduł dotyczący szlaków kulturowych jest już od dawna dostępny. Dodatkowe mapy we współpracy z Wydziałem Turystyki są w przygotowaniu.
5. Kwestii zrzynki nie będę szeroko komentował. Wspomnę tylko, że wiele systemów informacji przestrzennej pracuje po prostu na podobnym oprogramowaniu.
6. Zapewniam Pana, że krajowy geoportal posiada IDENTYCZNE mapy topograficzne i ortofotomapy. Ostatnia z nich (z 2014 r.) dla większości obszaru województwa jest aktualniejsza i dokładniejsza od tych dostępnych na komercyjnym portalu.
7. Zgodnie z ustawą o IIP nikt w kartografii urzędowej nie powiela informacji tylko zarządza i publikuje te, za które jest odpowiedzialny. Publikacja dodatkowych map za pomocą usług danych przestrzennych nie jest powieleniem tylko uzupełnieniem.
Zachęcamy zatem do weryfikacji swoich pochopnych opinii i czekamy na wspomnianą listę - czujemy się w obowiązku odnieść również do błędów w niej zawartych.
@sud
Ekspertem, który wydaje koncesje na wydobycie surowców skalnych i wód leczniczych jest Geolog Województwa. O złożach jakich surowców zapomniał?