Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1208Wszystkich: 14215052

Główny Szlak Sudecki: Otmuchów - Głuchołazy

2021-04-17 13:57

Główny Szlak Sudecki 
Etap: Otmuchów - Piotrowice Nyskie - Kałków - Jarnołtów - Sławniowice - Gierałcice -Głuchołazy (29,3 km, suma podejść 354 m)

     Prezentowany odcinek jest tym, którzy zdobywcy GSS bardzo nie lubią – bo daleko, bo płasko, bo po asfalcie... No fakt, tutaj gór za wiele nie zastaniecie ale pokonanie szlaku spowoduje że poznacie Sudety w całej okazałości.

     Plan był taki, że chciałem z Otmuchowa pojechać autobusem i zrobić odcinek z Głuchołaz do Otmuchowa. Tak się złożyło, że dojechałem na czas do Otmuchowa, na sprawdzony autobus, tyle tylko że aktualnie trwała przebudowa dworca PKS w Otmuchowie i autobusy odjeżdżały z innego miejsca. Cóż było czynić – trzeba odwrócić kierunek trasy i wyruszyć na poszukiwanie GSS.

     To poszukiwanie trwało całe 7 kilometrów. Wyruszyłem więc przez Śliwice i Meszno i po ok. 1h 30 min dotarłem do mostku na którym namalowane były biało-czerwono-białe paski. Pierwsze kilometry asfaltem za mną, ale oczywiście nie ostatnie. W wiosce skręt w lewo i dalej asfaltową drogą w kierunku Kałkowa. Tam następne 2,5 km do miejscowości Łąka i po ok. 14 km marszu drogą asflatową w końcu opuszczam nawierzchnię bitumiczną. Szlak pnie się lekko pod górę na okoliczne łąki. Tam roztaczają się widoki na Jeseniki, Góry Złote i Góry Opawskie. Doskonale widać Biskupią Kopę – która będzie już niebawem kolejnym celem na trasie GSS.

     W Sławniowicach coś dla fanów minerałów – kamieniołom marmuru. Dla wszystkich innych średnio miłe miejsce – szczególnie jak popatrzymy dookoła co się dzieje w dawnych wyrobiskach... Ale nie moja w tym rola by kogokolwiek tu zniechęcać – dlatego jak pójdziecie tym odcinkiem nie rozglądajcie się po krzakach. Docieramy do Gierałcic i trafiamy – a jakże – na drogę asfaltową, która poprowadzi nas do dawnej strażnicy, a następnie do Rozdroża nad Czechami (jakieś 4 kilometry). Stamtąd już ostatnie zejście do Bodzanowa i jesteśmy w Głuchołazach.

     W Głuchołazach wycieczkę kończę koło centrum przesiadkowego, które ma dość ciekawe przeznaczenie. Otóż autobusy PKS Nysa jeżdżą często, dość często jeżdżą też pociągi czeskich kolei – ale się nie zatrzymują... Natomiast pociągi PKP dojeżdżają na stację Głuchołazy Miasto tylko w weekendy i to w ilości 2 par na dobę. Tymczasem nadjeżdża mój autobus (elektryczny – wow) do Nysy w której wysiadam na kolejnym centrum przesiadkowym i jedynym (!) tego dnia pociągiem do Otmuchowa odjeżdżam kończąc dzisiejszą walkę z GSS.

     W powyższym etapie do grona zacnych Patronów mojej wędrówki dołącza Młyn Hilberta (www.muzeatechniki.pl/mlyn-hilberta) zapraszając do odwiedzin podopiecznych z DDPS w Dzierżoniowie. Będąc w Górach Sowich zajedźcie do Młyna – będzie to na pewno ciekawa lekcja historii.

Rafał Lipka

 


O projekcie
     Pewnego dnia trafiłem na artykuł o podopiecznych Domów Pomocy Społecznej, którzy przez pandemię zostali odcięci od świata – zamknięci w ośrodkach jak w więzieniu. Bez możliwości wyjścia, bez szans nawet na odwiedziny bliskich... Koszmar. Zaświtał mi wtedy pomysł jak połączyć nas – poturbowanych przez pandemię ludzi związanych z turystyką, z ludźmi, którzy na co dzień zmagają się z wieloma kłopotami zdrowotnymi, a dodatkowo obciążeni tak trudnymi warunkami. Przecież ta pandemia kiedyś się skończy. A ponieważ nowy rok to nowe wyzwania, postanowiłem zmierzyć się z całym Głównym Szlakiem Sudeckim. Szlak podzieliłem na 19 etapów. Każdy etap dostaje swojego Patrona, inaczej zwanego POMOCnikiem. Patron wspiera podopiecznych DPS-ów w okolicy i jest nim instytucja związana z turystyką.

A co ja z tego mam?
   1. Satysfakcję – 500 podopiecznych DPS-ów wyjdzie na zewnątrz w 2021 r.
   2. Motywację – nie można odpuścić, cel jest zbyt ważny.

 


Zobacz także:
strona www Autora, gdzie pełen opis i więcej zdjęć, a także kolejne etapy przejścia GSS 
przewodnik po Głównym Szlaku Sudeckim w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 
strona fanów Głównego Szlaku Sudeckiego na FB 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Boabdil2021-04-20 23:04

    Należy dokonać istotnego sprostowania. Na stacji Głuchołazy pociągi Czeskich Drah zatrzymują się, można do nich wsiąść, kupując u konduktora bilet albo do Karniowa albo do Frywałdu.

  • Waldemar Brygier2021-04-20 23:22

    Myślę, że autorowi chodziło stację Głuchołazy Miasto - tak przynajmniej wynika z opisu, a tam czeskie pociągi się nie zatrzymują...

Komentarz
Facebook