Gmina Stronie Śląskie: Rowerowa kraina


 


 

     Gmina Stronie Śląskie to kraina stworzona dla pasjonatów kolarstwa górskiego, szosowego oraz downhillu. Góry Bialskie, Złote, Masyw Śnieżnika i Krowiarki - w wyniku zawirowań historycznych wyludnione po II wojnie światowej, urzekają rozległymi lasami, pięknie wkomponowanymi w krajobraz łąkami górskimi oraz wysoko w górach położonymi wioskami z zabudową łańcuchową. Historia tutejszych miejscowości sięga XIV wieku, gdy wzdłuż dolin rzecznych Białej Lądeckiej, Morawki, Kamienicy i Siennej Wody pojawiły się pierwsze osady drwali. Obecnie, to rozwijające się w szybkim tempie turystyczne wioski, z całoroczną ofertą pokoi gościnnych oraz dobrą bazą agroturystyczną. Ponad dolinami rzecznymi, pomiędzy Przełęczami Gierałtowską, Płoszczyną, Śnieżnicką biegnie granica polsko-czeska. Bliskość czeskiego pogranicza powoduje że teren ten staje się jeszcze bardziej atrakcyjny do uprawiania turystyki rowerowej, ponieważ liczne czeskie trasy rowerowe są doskonale oznakowane w terenie oraz posiadają dobrą infrastrukturę turystyczną w postaci schronów turystycznych oraz miejsc odpoczynkowych.
 


 

Stronie Śląskie - gdzie możemy zaparkować samochód?

     Najlepiej zaparkować i przygotować do wyjazdu na trasy rowery na parkingu przy dawnej stacji kolejowej na wjeździe do miasteczka od strony Lądka -Zdroju, przy Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury z informacją turystyczną lub w centrum przy Urzędzie Miejskim, obok dawnego dworu holenderskiej królewny Marianny Orańskiej, do której w XIX wieku Stronie należało. Warto zobaczyć stary browar, park, dawny dwór, kościół z I poł. XX w. (obecnie kaplicę cmentarną),  barokowy kościół parafialny, kamienno-drewniane budynki gospodarcze, które należały niegdyś do właścicieli tych ziem oraz jedyną na terenie ziemi kłodzkiej tężnię. Plac przed Urzędem Miejskim w Stroniu Śląskim jest miejscem, gdzie krzyżuje się większość gminnych szlaków rowerowych. Możecie też Państwo po powrocie z wycieczki. tutaj (Urząd) zgłaszać usterki na szlakach, takie jak problemy z oznakowaniem tras czy zniszczenia na trasach powstałe np. w wyniku wichury lub ulewy. Życzymy bezpiecznego użytkowania Naszych szlaków rowerowych.

Przyroda

     Świat roślinny i zwierzęcy Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich jest najbogatszy w całych Sudetach, gdyż właśnie tutaj przebiegają granice zasięgów występowania wielu gatunków. W celu ochrony tak cennego obszaru, w 1981 r. ustanowiono Śnieżnicki Park Krajobrazowy, a w jego obrębie rezerwaty przyrody. Znaczna część obszaru należy także do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Od czerwca do sierpnia na wodach Białej Lądeckiej zobaczyć można białe kobierce kwiatów – to włosienicznik pędzelkowaty - gatunek objęty ścisłą ochroną, występujący w naszym kraju jedynie na dwóch stanowiskach.
 


 


STROŃSKIE TRASY ROWEROWE – NASZA PROPOZYCJA
 

Pętla Gór Bialskich – szlak czerwony powiatowy
długość: 35 km
trudność: trasa dla średnio zaawansowanych rowerzystów
oznakowanie: ikona czerwonego szlaku

     Szlak okrąża Góry Bialskie, najmniej zaludnione i najbardziej zalesione pasmo Sudetów Wschodnich. Trasa jest wymagająca z długimi, stromymi podjazdami oraz zjazdami, głównie po drogach szutrowych, bardzo ciekawa pod względem widokowym i przyrodniczym. Ze Stronia Śląskiego jedziemy w stronę  Młynowca, skąd dalej przez Przełęcz Dział, gdzie zaczyna się asfaltowa poprowadzona na wysokości pomiędzy 922 a 1002 m.n.p.m droga górska z pięknymi panoramami górskimi, głównie na Masyw Śnieżnika. Przejedziemy przez Wielkie Rozdroże zwane też Pięcioma Drogami oraz Przeł. Suchą gdzie znajduje się wiata turystyczna w której możemy odpocząć lub schronić się przed deszczem (1002 m.n.p.m). Po przejechaniu ok. 20 km. dojedziemy do Bielic, urokliwie położonej wsi skąd zaczynają się szlaki turystyczne na Kowadło oraz Rudawiec, szczyty należące do Korony Gór Polski. Z Bielic malowniczą doliną rzeki Białej Lądeckiej przez wsie  Nowy Gierałtów, Stary Gierał­tów i Goszów wrócimy do Stronia Ślaskiego. Przejeżdżając przez wsie warto zatrzymać się na chwilę żeby obejrzeć stare wiejskie domy oraz liczne odremontowane kapliczki domkowe i słupkowe.

     Dla rowerzystów szosowych proponujemy trasę rekreacyjną Doliną rzeki Białej Lądeckiej ze Stronia Śląskiego do Bielic i z powrotem, długość trasy wynosi w dwie strony ok. 30 km. Trasa poprowadzona jest drogą asfaltową aż do leśniczówki w Bielicach, wzdłuż szlaków rowerowych: czerwonego Powiatowego oraz Gminnego nr 4. Jest to trasa łatwa, propozycja dla rodzin z dziećmi.

     Dla rowerzystów szosowych, którzy chcieliby się zmierzyć z trudniejszą trasą, z długim podjazdem  ale za to z odcinkami z piękną panoramą górską na Masyw Śnieżnika, proponujemy trasę czerwonym szlakiem rowerowym powiatowym ze Stronia Ślaskiego do  Starego Gierałtowa, skąd dalej w kierunku „Galerii Na Szlaku” za znakami rowerowymi Gminnymi nr 4 do Przełęczy Dział oraz Przełęczy Suchej, na której proponujemy zawrócić w kierunku Starego Gierałtowa. Z Przeł. Suchej można jeszcze pojechać w kierunku Bielic (Puszczy Śnieżnej Białki), ale asfalt po ok. 3 km. zamienia się w drogę szutrową. Długość trasy w dwie strony ok. 40 km.
 

Pętla Gór Bialskich Zachodnia – szlak Gminny nr 5
długość: 26 km
trudność: trasa dla średnio zaawansowanych rowerzystów
oznakowanie: trasa gminna nr 5

     Jest to wiodący szlak przez dwie najwyżej położone przełęcze w Gminie Stronie Śląskie – Dział i Suchą, poprowadzony został przez wschodnią część Gór Bialskich, i podobnie jak szlak Gminny nr 4 oraz szlak powiatowy czerwony „Pętla Gór Bialskich” prowadzi przez wysoko położone, zamknięte dla ruchu samochodowego bardzo bogate w liczne panoramy górskie, najdziksze zakątki Gminy Stronie Śląskie. Po drodze będą wam towarzyszyć strome podjazdy drogami szutrowymi, jak ten z Młynowca na Przeł Dział, będą też odcinki bardzo łagodne poprowadzone po drogach asfaltowych z przeł. Dział do Pięciu Dróg, będzie też bardzo stromy zjazd z przełączy Suchej w kierunku Nowej Morawy. Przejedziecie drogą wśród starych jaworów powyżej Młynowca, dolinami rzek Młynówki oraz  Morawki, obok starej kalwarii, przez Bolesławów – jedyną miejscowość w Gminie Stronie Śląskie, w której znajduje się rynek, a na wzgórzu powyżej tej pięknie położonej miejscowości pomiędzy Górami Bialskimi a Masywem Śnieżnika, Ogród Oliwny z kamiennymi figurami Chrystusa i śpiących Apostołów.

     Dla rowerzystów szosowych proponujemy trasę rekreacyjną Doliną rzeki  Morawki ze Stronia Śląskiego na Przełęcz Płoszczynę (Kladské sedlo) i z powrotem, długość trasy wynosi w dwie strony ok. 24 km. Trasa poprowadzona jest drogą asfaltową i przebiega obok Zalewu w Starej Morawie (z drewnianym pomostem i wieżą widokową), Bolesławów oraz Nową Morawę. Jest to trasa łatwa zalecana dla rodzin z dziećmi, stromy podjazd zaczyna się dopiero powyżej Nowej Morawy i jego długość do Przeł. Płoszczyna wynosi ok. 3 km. Na Przełęczy znajduje się Chata Sedlo, gdzie możecie spróbować czeskiej kuchni.

     W Bolesławowie można skręcić w prawo w drogę rowerową Gminną nr 7, która doprowadzi was do Kamienicy, skąd dalej jadąc doliną rzeki Kamienica dojedziecie do budynków dawnej Strażnicy WOP oraz zbiornika przeciwpowodziowego. Zalecamy tutaj udać się w drogę powrotną do Stronia Śląskiego. Na wysokości zbiornika kończy się droga asfaltowa, dalej już tylko drogą szutrową można zrobić pętlę i wrócić do Kamienicy.
 

Pętla: Zalew w Starej Morawie -> Kamienica -> Droga Nad Lejami (punkt widokowy 1010 m.n.p.m) -> Kletno -> Zalew w Starej Morawie
długość: 22,5 km
trudność: trasa dla średnio zaawansowanych rowerzystów
oznakowanie: trasa gminna nr 7

     Śmiało możemy napisać, że jest to trasa z cyklu „Kto raz ją przejedzie, będzie tutaj wracał zawsze”. Szlak rowerowy, który chcemy Wam zaproponować nie jest szlakiem łatwym, poprowadzony został drogami szutrowymi oraz asfaltowymi we wschodniej części Gminy Stronie Śląskie. Rozpoczyna się przy pięknie położonym Zalewie w Starej Morawie k/Stronia Śl, skąd dalej szlakiem gminnym nr 7 jedziemy w kierunku wsi Kamienica, doliną rzeki o tej samej nazwie, po drodze mijając Stację Narciarską oraz lokalny browar. Na wysokości niebieskiego szlaku turystycznego skręcamy w lewo, by po 300 metrach dotrzeć do najpiękniejszej widokowo drogi w Masywie Śnieżnika tzn. „Drogi nad Lejami”,  znajdującej się wysoko powyżej doliny rzeki Kamienicy, biegnącej wschodnim zboczem Śnieżnika (1425 m.n.p.m) na wysokości ok. 800-1010 m.n.p.m. Śnieżnik jest najwyższym szczytem w Masywie Śnieżnika, a zarazem w Gminie Stronie Śląskie. Drogą tą poprowadzono nie tylko szlak rowerowy ale też szlak narciarstwa biegowego (którym zimą można dotrzeć do schroniska „Na Śnieżniku” ). Z drogi przy dobrej widoczności możemy podziwiać panoramę Gór Bialskich, Złotych, Masywu Śnieżnika oraz Jeseników. Najtrudniejszym odcinkiem na całej trasie jest podjazd z Kamienicy do punktu widokowego na „Drodze nad Lejami”, później już jest z górki aż do samego Kletna. Warto zatrzymać się przy kamieniołomie Kletno I, gdzie przy ścianie czołowej został sztucznie usypany mały staw, kiedyś w kamieniołomie odbywała się impreza pn. „Lato Jaskiniowców” , obok  kamieniołomu znajduje  się źródło „Marianna”, gdzie można uzupełnić wodę w bidonie. Dalej przejedziemy przez Kletno, w którym największą atrakcją jest Jaskinia Niedźwiedzia, Dawna Kopalnia Uranu oraz Geologiczne Kletno - Muzeum Minerałów z mini parkiem jurajskim. Wszystkie te atrakcje możemy zwiedzić. W sierpniu na starej hałdzie w Kletnie organizowane są Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów.

     300 m. poniżej parkingu trasa nr.7 skręca w górę w szutrową drogę w lewo, poprowadzona została drogą przebiegającą powyżej Kletna, na zasadzie interwałów, zjazd-podjazd, trawersując Górę Janowiec i Rudka. Wyjeżdża się powyżej Wapiennika „Łaskawy Kamień”, na drogę która skręca w lewo do kamieniołomu „Biała Marianna” na G. Krzyżnik (710 m.n.p.m).  Jest tutaj punkt widokowy na całe Stronie Ślaskie oraz Góry Złote i Bialskie. Skręcamy w prawo w kierunku Zalewu w Starej Morawie.
 


 

Trasy typu "singletrack" w Gminie Stronie Śląskie

     W zeszłym roku na terenie ziemi kłodzkiej powstały trasy rowerowe typu „singletrack”. Są to ścieżki o nawierzchni szutrowej o szerokości ok. 1 metra wyłącznie przeznaczone do jazdy jednokierunkowej. Ich przeznaczeniem jest jazda turystyczna, nie sportowa. Czasami, na krótkich odcinkach, przebiegają po innych szlakach rowerowych lub drogach leśnych. Obecnie zbudowano 133 km. takich tras, docelowo ma powstać 205 km. Jest to najdłuższa sieć tego typu tras w Europie.

     Na terenie Gminy Stronie Śląskie powstały dwie trasy:

     Pętla Rudka w Masywie Śnieżnika ma długość 7,4 km. Rozpoczyna się i kończy przy drodze prowadzącej ze Starej Morawy w kierunku dawnego kamieniołomu „Na Krzyzniku” powyżej Wapiennika „Łaskawy Kamień”. Jest trasą pętlową. Obok wjazdu na trasę znajduje się wiata odpoczynkowa. Stopień trudności łatwa. Polecamy dla rodzin z dziećmi. Prosimy o zabranie kasków na trasę oraz przestrzegania zasad poruszania się po trasie. Przy wjeździe znajduje się regulamin.

     Pętla Stronia Ślaskiego w Masywie Śnieżnika i Krowiarkach ma długość 17,2 km. Jest jedną  z najciekawszych tras na terenie ziemi kłodzkiej. Rozpoczyna się przy drodze prowadzącej ze Starej Morawy w kierunku dawnego kamieniołomu „Na Krzyzniku” powyżej Wapiennika „Łaskawy Kamień” a kończy w okolicach kościoła parafialnego w Stroniu Śląskim. Początkowo przebiega Pętlą Rudka (do zjazdu), następnie poprowadzona została w kierunku Janowej Góry, dawnej miejscowości górniczej obecnie modnego letniska u podnóża Czarnej Góry. Pięknie wytyczona zboczem Czarnej Góry w kierunku Przełęczy Puchaczówka (862 m.n.p.m), skąd dalej przez pasmo Krowiarek na Przełęcz pod Chłopkiem i do Stronia Śląskiego. Trasa wymagająca dla średniozaawansowanych rowerzystów. Prosimy o zabranie kasków na trasę oraz przestrzegania zasad poruszania się po trasie. Przy wjeździe znajduje się regulamin.
 


 

Po czeskiej stronie

     Po czeskiej stronie obydwa pasma naszych Gór Bialskich i Złotych nazywane są - Rychlebskimi horami. Dla mieszkańców Republiki Czeskiej, Góry Rychlebskie są tym, czym dla mieszkańców Polski – Bieszczady. Krańcowe, gęsto zalesione, kryjące ruiny domostw i całych wsi, opuszczonych przez przedwojennych mieszkańców. Do jednych z najpopularniejszych miejsc należy jedyne w tej części gór schronisko - Paprsek, położone 8 km od Bielic. Kulinarnym hitem Paprska są borůvkové knedlíky, czyli „knedliki z jagodami”! Po stronie czeskiej również możemy pojeździć na rowerach górskich po znakowanych trasach rowerowych. Nasze trasy Gminne oznaczone są pojedynczymi cyframi od 1 do 9, w Czechach natomiast używa się do projektowania tras czterocyfrowych oznaczeń np. 6208. Na terenie naszego czeskiego partnera, jakim jest  Staré Město, znajduje się wiele bardzo ciekawych taras rowerowych, specjalnie dla Państwa wybraliśmy trzy, naszym zdaniem najbardziej atrakcyjne pod względem widokowym, historycznym oraz kulinarnym (ze względu na liczne restauracje znajdujące się na trasach, w których można zjeść pyszne, lokalne czeskie potrawy). Zapraszamy do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów:

Trasa: Paprsek - Smrek - Leśny bar - Horní Lipova - Ramzova - Petřikov - Paprsek
Długość trasy: 28 km.
Stopień trudności: szlak dla zaawansowanych rowerzystów

     Jest to trasa pętlowa, zaczyna się i kończy przy schronisku Paprsek (pol. Promyk) wybudowanym na początku XX wieku. Znajduje się tutaj centrum sportów zimowych (narciarstwa zjazdowego i biegowego). Od schroniska jedziemy czerwonym szlakiem turystycznym do schroniska Cisarska bouda, następnie skręcamy w lewo szlakiem zielonym, który doprowadzi was na graniczny szczyt Smrka. Stąd zjeżdżacie żółtym szlakiem turystycznym w kierunku wiaty Mates, gdzie dalej w prawo i drogą szutrową długim zjazdem jedziemy aż do miejscowości Horni Lipova. Na tym odcinku po lewej stronie znajduje się samoobsługowy Leśny bar, gdzie można zjeść posiłek i odpocząć po trudach wycieczki, W Horni Lipovej na rozdrożu „U Kovarny” (przy kuźni) odbijemy w prawo i szlakiem rowerowym 6208 przez las i łąki dojedziemy do wsi Petrikov, skąd ponownie szlakiem czerwonym turystycznym powrócimy do schroniska Paprsek.

Trasa: Staré Město - Návrší - Rozhledna (Wieża widokowa) - Hynčice pod Sušiną - Staré Město
Długość trasy: 18 km.
Stopień trudności: szlak dla zaawansowanych rowerzystów

     Szlak rozpoczyna się i kończy w Starym Měście, należy jechać w kierunku przejścia granicznego na Przeł. Płoszczyna. Po przejechaniu ok. 2 km. należy skręcić w lewo do miejscowości Stribrnice skąd dalej początkowo asfaltową drogą a po minięciu wyciągu narciarskiego po lewej stronie już szutrową drogą, stromym podjazdem w kierunku schroniska Navrsi, gdzie można się zatrzymać na posiłek i nabrać sił przed kontynuacją dalszej trasy. Od schroniska trasa prowadzi w kierunku wsi Hyncice Pod Susinou, gdzie znajduje się wieża widokowa wybudowana w roku 2018, z której roztacza się panorama na pasmo Jesioników. Z Hyncic pod Susinou trasa prowadzi do Starego Města, zakańczając pętle. W Starym Měście można obejrzeć 6 ciężkich schronów bojowych, Muzeum Starego Města, wejść na wieżę widokową  Urzędu Miejskiego (wys. 25 metrów), zwiedzić Muzeum Wojskowe, zabytkowy kościół z cmentarzem. Miasto jest centrum, w którym krzyżuje się wiele szlaków turystycznych m.in. na Śnieżnik czy do schr. Paprsek.

Trasa: Staré Město - Střibrnice - Kladské sedlo / Przeł. Płoszczyna - Kunčicka Hora - Paprsek - Staré Město
Długość trasy: 33,2 km.
Stopień trudności: szlak dla zaawansowanych rowerzystów

     Wyruszamy ze Starego Města do wsi Stribrnice, z której wspinamy się w górę w kierunku schroniska Navrsi. Po dotarciu do rozdroża „Stribrnicki potok” skręcamy w prawo na nieutwardzoną drogę leśną, po przejechaniu kilku kilometrów dojedziemy do kolejnego rozdroża o nazwie „Kladské sedlo”. Z rozdroża jedziemy drogą asfaltową w kierunku Przełęczy Płoszczyna, gdzie kilkaset metrów przed szczytem na ostrym lewym zakręcie odbijamy w prawo w leśną drogę. Jadąc drogą szutrową przejeżdżamy przez Kuncicką Horę oraz Alojzov pramen aż do schroniska Paprsek, gdzie możemy odpocząć  i  zjeść smaczne knedle z jagodami w restauracji. Z Paprska wyruszamy drogą przecinającą stok narciarski do wsi Velke Vrbno z której już drogą główną powrócimy do Starego Mesta.
Samochód w Starym Meste możemy zostawić na parkingu przed Urzędem Miejskim lub przy dworcu kolejowym.

     Przez Staré Město przebiega wiele szlaków rowerowych o szczegółach dowiecie się Państwo w naszym przewodniku rowerowym "Stronie Śląskie & Staré Město pod Sněžnikiem". Przewodnik można otrzymać za darmo w Informacji Turystycznej przy CETiK-u oraz w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim. Więcej informacji o okolicy na www.stronie.pl i www.staremesto.info.
 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl