Gnejsy we Włókach - lokalna perełka
Włóki to niewielka wieś, która znajduje się w połowie drogi między Dzierżoniowem a Kiełczynem położonym przy Wzgórzach Kiełczyńskich, w pobliżu Masywu Ślęży. Na mapie Powiatu Dzierżoniowskiego nie ma w niej zaznaczonej żadnej atrakcji. Jednak od niedawna warto tam się wybrać będąc w okolicy. Zrealizowany projekt "Nowe życie gnejsów we Włókach" zwyciężył w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2019 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi.
Na mapie na krańcu wsi jest Wzgórze Krzyżowe. Obecnie w internecie można znaleźć jego nazwę jako Gnejsowa Górka. Gnejsy to rodzaj skał, z których zbudowane jest wzgórze. Już przed wojną był tu kamieniołom. Od wielu lat nieczynny, ma status pomnika przyrody nieożywionej. Przez długi czas zarastał, wywożone były tam śmieci i gruz. W końcu lokalna społeczność postanowiła go oczyścić i zrobić w nim miejsce swoich spotkań, które pełni również funkcję terenu rekreacyjnego. Została wykonana w nim ścieżka edukacyjna z tablicami. Znaleźć można na nich wiele informacji na temat okolicznych miejscowości, wzgórz i gór oraz o miejscowych skałach, minerałach i ich powstawaniu.
„Z perspektywy tych ponad trzech lat cieszę się, że wspólnymi siłami przy niewielkim budżecie udało się osiągnąć zagospodarowanie miejsca, które jest lokalną perełką zauważoną na Dolnym Śląsku i w skali kraju. Początki jak zawsze bywały ciężkie, ale ostateczny wynik rekompensuje wszystkie trudności” - przyznał w wywoadzie dla Telewizji Sudeckiej Marcin Pięt, sołtys wsi Włóki.
Tomek Nawrot