Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 928Wszystkich: 13723067

Gorazd II (Matěj Pavlík) (1879-1942)

Jak brumovicki kapłan stał się prawosławnym świętym

     W końcu listopada 1902 roku przybył z Karlovic na ziemi bruntalskiej do Brumovic w powiecie karniowskim ksiądz Matěj Pavlík. Nikt wtedy nie mógł przypuszczać, że ten młody kapłan umrze jak bohater i kościół prawosławny ogłosi go świętym pod imieniem Gorazd II.

     W Třebíču na Morawach jego imieniem nazwany został rynek, ale w dzisiejszych Karlovicach czy w Brumovicach nie ma święty Gorazd II nawet tablicy pamiątkowej. Mieszkańcy tych miejscowości nic o nim nie wiedzą, a uczniowie nie uczą się o nim na lekcjach. W praskim kościele śś. Cyryla i Metodego szata liturgiczna Gorazda II przechowywana jest jako relikwia.

     Matěj Pavlík urodził się 26 maja 1879 roku. W wieku 23 lat trafił na pogórze Niskiego Jesionika, do niewielkiej wsi Brumovice, leżącej blisko granicy językowej pomiędzy mówiącymi po niemiecku i po czesku. Jako ksiądz martwił się o losy czeskiej mniejszości na austriackim wówczas Śląsku i nie zniechęcały go nawet stosunki panujące w ówczesnym kościele rzymsko-katolickim. Szukał nowych ścieżek pobożnego życia, aż jego uwagę przykuła wiara prawosławna.

     W Brumovicach służył do 1905 roku, potem został przeniesiony do Kromieryża. Gdy w 1918 roku powstała Republika Czechosłowacka, stał się jednym z założycieli narodowego Kościoła Czechosłowackiego. W 1921 roku wstąpił do klasztoru prawosławnego i przyjął imię Gorazda II, na pamiątkę pierwszego słowiańskiego metropolity morawskiego. Od roku 1925 był biskupem, a jego siedzibą stała się Praga.

     Do dramatycznego zwrotu w jego życiu doszło po utworzeniu przez Niemców marionetkowego Protektoratu Czech i Moraw. Gdy 27 maja 1942 roku czechosłowaccy spadochroniarze Jozef Gabčík i Jan Kubiš dokonali zamachu na protektora Reinharda Heydricha (zmarł kilka dni później w wyniku zakażenia krwi), ukryli się w prawosławnym kościele śś. Cyryla i Metodego w Pradze u biskupa Gorazda.

     Miejsce pobytu zamachowców zostało zdradzone przez dawnego druha, Karela Čurdę, który pokusił się na oferowaną przez Gestapo nagrodę miliona koron. Gestapo aresztowało Gorazda, sąd skazał go na śmierć, wyrok wykonano 4 września 1942 roku.

     Kapłan działający prawie trzy lata w Brumowicach na ziemi karniowskiej dał swemu narodowi najwyższą ofiarę, swoje życie. Kościół prawosławny uznał go w 1987 roku za świętego. Przejeżdżając więc przez Brumovice i spoglądając na wieże tutejszego kościoła, wspomnijcie postać św. Gorazda II.

Waldemar Brygier na podstawie:
[Vladimír Blucha – Bruntalský deník] oraz materiałów własnych
Fot. wikipedia

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook