Góry Izerskie – o historii i sztuce do 1813 roku

     Rok 2019 przyniósł wiele ciekawych pozycji wydawniczych, które wzbogaciły księgozbiory niejednego miłośnika Sudetów. Z pewnością do grona najcenniejszych, najbardziej wartościowych pozycji należy kolejny tom potężnej monografii Gór Izerskich, tym razem z podtytułem „O historii i sztuce do 1813 roku” (O historii a umění do roku 1813). Wydana przez Wydawnictwo RK, książka liczy sobie blisko 460 stron i podobnie jak trzy poprzednie tomy, zawiera niewiarygodną wręcz porcję wiedzy, ilustrowanej świetnej jakości ilustracjami archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami.

     Książka wydana jest w języku czeskim, ale obejmuje swym zasięgiem również polską część Gór Izerskich. Jej wartością, oprócz warstwy tekstowej, są przede wszystkim ilustracje, co powoduje, że jest to cenna pozycja nie tylko dla znających język czeski. Wśród autorów znajdziemy kilka znanych polskim czytelnikom nazwisk. Są to Stanisław Firszt z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, Przemysław Wiater z Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, Ivo Łaborewicz z jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego, czy Romuald M. Łuczyński, autor wielu popularnych książek swą tematyką obejmujących Sudety.

     Czwarty tom „Gór Izerskich” podzielony został na szereg rozdziałów, w których prezentowane są tematy od czasów prehistorycznych, poprzez średniowiecze aż do XIX wieku. Opisana jest nie tylko ogólna historia, ale autorzy pokusili się też o szczegółowe przedstawienie jej kilku aspektów, na przykład browarnictwa, czy tak ważnego dla Gór Izerskich przemysłu tekstylnego. W częściach opisujących sztukę szczególnie dużo miejsca poświęcono okresowi baroku, kiedy to powstało wiele ważnych dla regionu Gór Izerskich dzieł i budowli. Nie zaniedbano przy tym innych okresów, dzięki czemu mamy również świetny przegląd i zestawienie budowli gotyckich, renesansowych i klasycystycznych.

     „Góry Izerskie – o historii i sztuce do 1813 roku” to pozycja, którą każdy krajoznawca i miłośnik Sudetów, zwłaszcza ich zachodniej części, powinien mieć w swojej biblioteczce. Na półce trzeba mieć sporo miejsca, bo to pozycja duża gabarytowo, ale warto to miejsce znaleźć, a do książki na pewno wracać będzie się niezwykle często. Polecam i wracam do lektury…

Waldemar Brygier - NaszeSudety 
 

Wydane do tej pory tomy monografii Gór Izerskich:
Góry Izerskie - o mapach, kamieniach i wodzie 
Góry Izerskie - o torfowiskach, roślinach i zwierzętach 
Góry Izerskie - o lesie, drewnie i ochronie przyrody 
Góry Izerskie - o historii i sztuce do 1813 roku 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl