Góry Stołowe – najaktualniejsze z Krakowa

     Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

     Kolorystyka okładki wyróżnia compassowską serię na tle innych wydawców. O ile Plan kojarzy nam się z kolorem niebieskim, EkoGraf z czerwonym, to mapy Compassu znajdziemy na półkach po kolorze bordowym. Tytuł mapy pokazuje nam pośrednio jej zasięg, bo oprócz polskiej części Gór Stołowych znajdziemy na niej także popularne Skalne Miasto w Adršpachu, a także leżące dosłownie tuż za miedzą Broumovskie Ściany. 

     Zadowalająca jest skala mapy, bo 1:35 000 pozwala na dokładne oddanie nie tylko ukształtowania terenu, ale również zawarcie bogatej treści turystycznej przydatnej każdemu wędrowcowi. Ale no właśnie, nie tylko pieszemu wędrowcowi, bo na mapie znalazły się również trasy rowerowe, ścieżki dydaktyczne oraz szlaki konne. Całość jest przy tym przejrzysta, co ma duże znaczenie przy czytaniu mapy. Tutaj jednak jest to zawsze subiektywny odbiór, zależny od preferencji kolorystycznych. Nigdy na przykład nie lubiłem tzw. „zielonych” map KČT, które dla mnie były zbyt ciemne i przez to mało czytelne, a znam osoby, które je wręcz uwielbiały…

     Spójrzmy na aktualność mapy Compassa. W legendzie znajdziemy datę 2020, a w ostatnim czasie nieco działo się w Górach Stołowych. Przede wszystkim znacząco zmieniony został przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego na odcinku od Błędnych Skał do Karłowa. Na mapie Compassu znajdziemy już nowy jego przebieg i to chyba w tej chwili jedyne wydawnictwo, które ma w swej ofercie mapę z właściwie naniesionym szlakiem. Ze stołowogórskich nowości warto jeszcze wspomnieć o ruchomej szopce LEGO w Pasterce, która również znalazła się na mapie. Kilka innych nowości również pojawiło się na mapie.

     Bogata treść znajduje się na odwrocie mapy. Przede wszystkim mamy tutaj plany centrów miejscowości (wszystkie w skali 1:10 000): Dusznik-Zdroju, Kudowy-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Náchodu, Policy nad Metują i Broumova. W wolnej chwili poczytać możemy o grupach skalnych, przyrodzie oraz poznać najciekawsze miejsca (opisom towarzyszą zdjęcia). Wydawnictwo zmieściło jeszcze plany labiryntów skalnych Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego z przebiegiem szlaków i zaznaczonymi ciekawszymi formami skalnymi.

     No dobrze, ale dorzućmy jeszcze do tej beczki miodu chociaż łyżkę dziegciu… Oznaczenie barokowej kamienicy na lewińskim rynku (bo zapewne o nią chodzi) znaczkiem pałacu to jednak nadużycie. Brak jest na mapie miejsca odpoczynku (z paleniskiem i pięknym widokiem) przy nowym, górnym parkingu na Błędnych Skałach – ogromna inwestycja PNGS nie doczekała się uwiecznienia na mapie. Trochę nie nadąża wydawnictwo z nowymi inwestycjami, bo m.in. brak na mapie wieży widokowej w Vysokiej Srbskiej. Co prawda, oficjalnie z powodu epidemii korona wirusa wciąż nie została otwarta (w sensie przecięcia wstęgi i imprezy), ale w terenie stoi sobie już od jakiegoś czasu (jest czynna), a informacje o jej budowie znane są od miesięcy. Z tego samego projektu realizowanego przez Euroregio Glacensis powstał w Radkowie, nad zalewem rozbudowany punkt widokowy (z miejscem odpoczynku, ławkami, stołami), który na mapie zaznaczony został skromną ikonką punktu widokowego. No i na koniec butna zapowiedź, jaka znajduje się na stronie wydawnictwa: "wydanie przedstawia te wspaniałe góry w całości" - mija się z prawdą, bo zupełnie pominięta została północna część Gór Stołowych (Zawory), a i na południu też mozna by się przyczepić...

     Niemniej jednak mapa wydana została starannie, z dbałością o szczegóły i przejrzystość rysunku. Z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu, kto wybiera się w Góry Stołowe…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
mapa w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl