Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Grzywaczówka - domki w Karkonoszach
Zachełmska Droga 6b
58-562 Przesieka
tel. 515 275 797
tel. 509 400 294
e-mail: gosia.grzywacz@autograf.pl
www: strona w serwisie nocowanie.pl
Zapraszamy do Przesieki. Do wynajęcia oferujemy dwa domki drewniane w pięknej okolicy, w malowniczej Dolinie Czerwienia, oddalonej 10 km od Jeleniej Góry i 10 km od Karpacza. W naszej ofercie mamy jedyny w Polsce, całoroczny domek na drzewie. Pozostałe domki również są całoroczne, ogrzewane kominkami. Zapraszamy na wakacje, ferie i weekendy.
Domek Amelka został wybudowany w 2012 r i składa sie z trzech kondygnacji. Na samym dole, gdzie wchodzi sie osobnym wejściem jest apartament, w którym może zamieszkać 6 osób. Jest tam pokój 4-osobowy i 2-osobowy oraz aneks kuchenny i łazienka. W kuchni znajdują sie wszystkie potrzebne do gotowania rzeczy (łyżki, talerze, garnki, patelnie, kieliszki, kuchenka gazowa, lodówka). W pokoju 4-osobowym znajduje sie wersalka i dwa tapczany jednoosobowe oraz stolik z krzesłami, szafki, telewizor i lampki nocne. W pokoju 2-osobowym znajdują się dwa tapczany jednoosobowe, stolik, szafki, lampka nocna. Dół jest ogrzewany elektrycznie.
Na górę domku wchodzi sie przez duży taras (nasi goście spędzają na nim większość czasu - rozpościera się z niego piękny widok na Karkonosze). Z tarasu wchodzi się do salonu z kominkiem, w którym znajduje się duży stół z krzesłami i wersalka oraz komoda na której stoi telewizor. Salon połączony jest z kuchnią, w której są meble i wszystkie akcesoria kuchenne (kuchenka gazowa, lodówka, mikrofalówka. Z kuchni wchodzi się do łazienki, gdzie jest prysznic, komoda i umywalka.
Na poddasze wchodzi się schodami z holu. Znajdują sie tam dwie sypialnie. W jednej są 3 miejsca do spania, w drugiej 5 miejsc noclegowych (1 łóżko dwuosobowe i 3 łóżka jednoosobowe). Są tam dwie duże komody i szafki z lampkami nocnymi oraz duże drzwi balkonowe przez które widać przepiękny widok na Karkonosze. Cały domek jest ogrzewany kominkiem.
Domek Kuba został oddany do użytku w lipcu 2015 roku. Do domu wchodzi sie przez taras z którego rozciąga się widok na Karkonosze. Na dole znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka. W pokoju dziennym znajdują się: wersalka, komoda, stół z krzesłami oraz telewizor.
Kuchnia jest połączona z pokojem dziennym i znajdują sie w niej meble i wszystkie akcesoria kuchenne potrzebne do tymczasowego zamieszkania (kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka, garnki, talerze, szklanki, kubeczki, kieliszki, miseczki, czajnik, patelnie). Z kuchni wchodzi się do łazienki, w której jest prysznic, umywalka, szafka oraz bojler elektryczny.
Na piętro wchodzi się schodami z pokoju dziennego. Znajdują sie tam dwie oddzielne sypialnie. Jedna sypialnia z łóżkiem małżeńskim, a druga 3-osobowa z jednym łóżkiem pojedynczym i jednym podwójnym. Komfortowo w domku może zamieszkać 5 osób, ewentualnie plus dwie osoby na wersalce w pokoju dziennym. Powierzchnia domku to 55 m2. Na działce znajduje sie plac zabaw dla dzieci i zadaszony grill. Dom jest ogrzewany kominkiem.
Domek na drzewie to jedyny dom na drzewie w Polsce. Jest dostępny przez cały rok, może w nim zamieszkać od 2 do 4 osób. W domku na drzewie jest aneks kuchenny, łazienka oraz antresola, która służy do spania; do tego pokój dzienny i taras widokowy z którego można podziwiać pasmo Karkonoszy.
Serdecznie zapraszamy!