Harrachov – miasto z tradycjami szklarskimi

  • Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety

    Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety

     Większości polskich turystów, Harrachov kojarzy się przede wszystkim ze skokami narciarskimi, ale warto wiedzieć, że miasto zajmuje też ważne miejsce na szklarskiej mapie Czech. Znajduje się tu najstarsza, wciąż działająca huta szkła. Powstała w 1712 roku i założona została przez właścicieli tej części Karkonoszy i Gór Izerskich, hrabiów Harrachów. W 1942 roku Harrachowie sprzedali hutę Niemcowi Rudolfowi Endlerowi, który właścicielem był krótko, bo po 1945 roku huta została przejęta przez państwo czechosłowackie. Po przemianach ustrojowych, hutę kupił Franciszek Novosad, który wcześniej pracował jako szklarz w Novym Borze.

     W bieżącym, 2023 roku, huta szkła w Harrachovie obchodzi 311 rocznicę swego powstania. Zachowany został w niej tradycyjny sposób wytwarzania szkła, a asortyment skupia się przede wszystkim na szkle użytkowym. W ostatnich latach powrócono tu również do wyrobu ozdobnych żyrandoli, przy czym kryształowe elementy kupowane są u innych producentów, pozostałe elementy wykonywane są na miejscu, w Harrachovie. W hucie zatrudnionych jest w sumie ok. 100 pracowników. Wyroby znane są na całym świecie i ok. 90% produkcji trafia właśnie ma światowe rynki, do Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Finlandii i do wielu innych krajów, np. na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

     Podczas zwiedzania huty można poznać cały proces produkcji szkła, które wyrabia się tu w sposób ręczny. Można też, pod okiem hutników, spróbować swych sił w dmuchaniu szkła – wbrew pozorom nie jest to wcale taka łatwa praca. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który dzieli się z gośćmi swoją wiedzą i ciekawostkami na temat produkcji szkła, jak i samej harrachovskiej huty. Podziwianie, jak z bezkształtnej masy szklanej powstają kieliszki, szklanki, butelki, czy inne rzeczy, daje wiele satysfakcji, a po zwiedzaniu można pokusić się o zakup wyrobów wytwarzanych w hucie, w znajdującym się przy niej sklepie firmowym. Częścią zwiedzania jest również wizyta w Muzeum Szkła, w którym można obejrzeć ponad 5 000 eksponatów, w tym największy na świecie kufel do piwa, czy ogromną butelkę, która pomieściła 200 litrów wódki „Chopin”.

     Huta szkła Novosad a syn jest częścią dużego projektu zatytułowanego Kryształowa Dolina, który prezentuje tradycje szklarskie po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy, Gór Izerskich, Czeskiego Raju i Gór Łużyckich…

     Na piętrze budynków huty, za szklanymi ścianami widoczne są ogromne zbiorniki, w których dojrzewa harrachovskie piwo. Można go skosztować w ciekawie urządzonej w piwnym klimacie restauracji. Browar Novosad a syn powstał w 2002 roku, używa się w nim tylko naturalnych składników, a woda pochodzi z własnej, ponad stuletniej studni głębinowej. W browarze produkowane są dwa rodzaje piwa jasnego: Huťské výčepní (8°) i nazwane imieniem właściciela František (12°), a także ciemne piwo Čerťák (12°). Wszystkich trzech spróbować można w restauracji, a dodatkowo także dań opartych na piwie oraz ciekawego napitku, zwanego sladiną, powstającego podczas pierwszych faz produkcji piwa (najczęściej pije się go z rumem, ale ciekawie smakuje również bez dodatków). Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że znajdują się tutaj Pivní lázně (Uzdrowisko Piwne), w których można się skutecznie zrelaksować.

Waldemar Brygier – NaszeSudety
 

 


Sudecka księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl