Historyczne mapy w internecie
Jak wyglądała przedwojenna zabudowa pl. Grunwaldzkiego? Gdzie w wolnych chwilach spacerowali mieszkańcy Breslau (Wrocławia), Frankenstein (Ząbkowic Śl.), czy Glatz (Kłodzka)? Jak wyglądał Dolny Śląsk 100 lat temu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz teraz na dolnośląskim geoportalu.
Wspólny projekt województwa dolnośląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego realizowano od 2014 r. Zeskanowano 360 arkuszy niemieckich map topograficznych z obszaru województwa dolnośląskiego z lat 1880-1945. Dodatkowo uwzględniono mapy wydane po II wojnie światowej. W efekcie można prześledzić zmiany zabudowy i użytkowania Dolnego Śląska na przestrzeni XX i XXI wieku.
Zdigitalizowane mapy od kilku dni można oglądać na geoportalu (www.geoportal.dolnyslask.pl). Cyfrowe mapy historyczne zostały, po uprzedniej kalibracji, naniesione na mapy z późniejszych okresów. Dzięki temu zabiegowi użytkownicy mogą płynnie prześledzić losy danego obszaru korzystając z linii czasu.
- Udostępnione mapy, to gratka nie tylko dla miłośników historii, ale także użyteczne narzędzie dla inwestorów, którzy mogą sprawdzić historię danego terenu inwestycyjnego - ocenia Cezary Przybylski, marszałek województwa.
Z geoportalu mogą korzystać samorządy, urzędy państwowe, uczelnie, ale także przedsiębiorcy i zwykli użytkownicy. Funkcjonuje tam 29 warstw map tematycznych dotyczących ukształtowania terenu, surowców, stref ekonomicznych, ale także szlaków turystycznych czy obiektów sportowych. Budowa portalu trwała pięć lat i kosztowała prawie 7 mln zł.