Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Pasterka w Górach Stołowych zaprasza w dniach 4-6 września br. na kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Podróżników 17 Południk. Jak zawsze będzie to okazja do spotkania w gronie miłośników dalekich stron i różnych kultur, osób podróżujących i tych dopiero planujących swoje wielkie podróżnicze przygody. Będzie można się wymienić wrażeniami, podzielić doświadczeniami, opowiedzieć o swoich przeżyciach oraz wspólnie obejrzeć i wysłuchać fascynujących relacji z najodleglejszych zakątków naszego świata. A wszystko to w wyjątkowej atmosferze oraz niepowtarzalnym otoczeniu Gór Stołowych, w maleńkiej i niezwykle urokliwej miejscowości Pasterka, położonej tuż przy granicy z Republiką Czeską.
Trzy festiwalowe dni wypełni szereg atrakcji, z których jak zwykle najważniejsze będą spotkania z podróżnikami. Ze zdobywcą Kolosa (nagroda za najciekawsze dokonania podróżnicze) - Piotrem Strzeżyszem, odbędziemy pełną perypetii, rowerową wyprawę z Alaski do Patagonii. Znany już festiwalowej publiczności, młody podróżnik - Emill Witt, nominowany w tym roku w konkursie National Geographic do nagrody Travelera w kategorii "Podróż roku", zabierze nas w jedno z najbardziej budzących emocje miejsc na ziemi - do Amazońskiej Puszczy na spotkanie z Indianami Machiguenga, zamieszkującymi gęstą selvę w dorzeczu Urubamby w centralnym Peru. Monika Masaj - miłośniczka samotnych podróży i świeżo upieczona absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym studiowała bezpieczeństwo narodowe, opowie nam o swojej fascynacji Afganistanem, gdzie między innymi prowadziła warsztaty dla kobiet na uniwersytecie w Kabulu. Z Robertem Gondnkiem, który realizuje projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", odwiedzimy Gabon i Wyspy Św. Tomasza. Z zawodowym fotografem - Anną Gondek-Grodkiewicz (współpracowała między innymi ze znanym, polskim reżyserem Janem Jakubem Kolskim na planie kilku jego filmów) odbędziemy fotograficzną podróż na Karaiby, aby przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców wysp archipelagu San Blas na pograniczu panamsko-kolumbijskim. Górzysty Tadżykistan odwiedzimy z Renatą Matusiak - wielką miłośniczką kultury państw Azji Środkowej. Kolejny z prelegentów, Piotr Horzela, zabierze nas w antarktyczne klimaty, gdzie wcześniej spędził półtora roku swojego życia. Marcin Obałek, współautor takich projektów jak "Traktoriada", w czasie której ciągnikiem Ursus przemierzał Amerykę Południową, "Z Kopyta - konno dookoła świata", czy też Polskiej Ekspedycji Amazońskiej - wyprawy archeologicznej, tym razem opowie nam o swoim udziale starym, poczciwym maluchem w właśnie co zakończonym, australijskim etapie międzynarodowej wyprawy na Antypody. Podróż była kontynuacją całkowicie zwariowanego projektu czeskiego "łowcy przygód", dziennikarza Dana Přibáňa, - "Trabantami na koniec świata". Wcześniej, pomalowana na żółto flota czeskich trabantów zdobyła już Afrykę, Azję Środkową i Amerykę Południową, a drużyna Dana Přibáňa bije w Czechach rekordy popularności. Warto wspomnieć, że prelekcja o australijskiej wyprawie "żółtej floty" będzie miała na 17 Południku swoją absolutną premierę. W ramach nocnych pokazów, uczestnicy festiwalu, będą mieli także okazję obejrzeć zrealizowany w 2014 r., i niepokazywany jeszcze w Polsce, długometrażowy film dokumentalny z południowoamerykańskiej edycji wyprawy, zatytułowany "Trabantem až na konec světa". Emitowany w czeskiej telewizji, w 12 odcinkach, był tam jednym z najczęściej oglądanych filmów w ubiegłym roku.
Pokazy będą prezentowane na dużym ekranie, w specjalnie przygotowanym namiocie festiwalowym dla kilkuset osób, gdzie oprócz miejsc siedzących będzie sporo miejsca do rozłożenia karimat.
Poza podróżniczymi prezentacjami w programie znajdzie się także wiele dodatkowych atrakcji, między innymi: warsztaty, konkursy z nagrodami, etno party czy też wielkie, festiwalowe ognisko, które płonąc będzie w do białego rana. A komu mało będzie festiwalowych atrakcji może zawsze skorzystać z uroków Góry Stołowych. Wycieczka labiryntem Błędnych Skał, czy też widoki roztaczające się ze Szczelińca, z pewnością zaskoczą niejednego, wytrawnego podróżnika.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Szczegółowe informacje o Festiwalu 17 Południk na stronach:
www.17poludnik.pl
www.facebook.com/17poludnik