Jak zniszczono Wrocław

     Wrocław ma ciekawą, wręcz niezwykłą historię. Oprócz złotych kart, ma ona jednak i te czarne, które tkwią w pamięci mieszkańców do dnia dzisiejszego, mimo upływu czasami nawet kilkudziesięciu lat. Jedną z nich jest rok 1945 i obrona miasta, które Hitler ogłosił w sierpniu 1944 roku twierdzą, rozkazując jednocześnie bronienia jej do ostatniego domu, do ostatniej kropli krwi.

     Dzisiaj Wrocław zachwyca swymi zabytkami, atrakcjami i przyjazną atmosferą. Trzeba jednak pamiętać, że po zakończeniu II wojny światowej i kapitulacji twierdzy, było to morze gruzów, do którego przybywali nowi mieszkańcy, z mozołem tworząc swoje miasto, miejsce swego nowego życia. Nie jest łatwo sobie wyobrazić, jak wyglądały ostatnie miesiące wojny i jak bardzo miasto zostało zniszczone. Pomocne w tym są filmy wojskowych kronik filmowych, zarówno niemieckich, jak i radzieckich, które uwieczniły na taśmie filmowej obraz miasta i przebieg wydarzeń Kilka dni temu mieliśmy okazję je obejrzeć w Kinie Nowe Horyzonty.

     Projekt „Kadry Wrocławia” to próba zaznajomienia mieszkańców Wrocławia z produkcjami filmowymi o ich mieście. Rozpoczął się w 2014 roku i do tej pory odbyło się już kilkanaście seansów, zawsze gromadzących pełną widownię w kinie. W ostatni dzień września takie seanse, zatytułowane „Festung Breslau – zagłada miasta” i składające się z kilku filmów, były cztery. Jak zawsze, także i tym razem cieszyły się wielką popularnością, a zakup biletów tuż przed seansami był praktycznie niemożliwy. Przed każdym z nich wysłuchać można było prezentacji profesora Tomasza Głowińskiego, wybitnego znawcy tematyki Festung Breslau, który w zajmujący sposób przedstawił historię ostatnich miesięcy II wojny światowej i skalę zniszczeń, jakie były wynikiem decyzji wojskowych dowódców.

     Po tego typu prelekcjach i seansach filmowych, miłośnikom Wrocławia zawsze pozostaje w sercu niedosyt. Chciało by się więcej i dłużej słuchać i poznawać historię swego miasta. Już niedługo będzie kolejna okazja, bo w listopadzie odbędzie się czterodniowa impreza, IV Przegląd Archiwalnych Filmów o Wrocławiu, podczas której zobaczymy stare filmy z Wrocławiem w roli głównej, a także najnowszą produkcję Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, film zatytułowany „Bitwa Wrocławska”, opowiadający o genezie, przebiegu i skutkach największej w czasie stanu wojennego demonstracji, jaka miała miejsce właśnie we Wrocławiu. Już teraz polecamy Waszej uwadze!

Waldemar Brygier

 


Zobacz także:
strona www projektu "Kadry Wrocławia" 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl