Jaskinia Radochowska

     Jaskinia Radochowska dość długo uchodziła za najdłuższą w Sudetach, dopiero odkryta w latach 60-tych XX wieku Jaskinia Niedźwiedzia zdetronizowała ją. Leży ona na południowych zboczach Bzowca i ma 265 metrów długości. Używana była już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą kości różnych zwierząt w niej znalezione, między innymi niedźwiedzia, konia, hieny polarnej czy wołu. Różnorodność kości oraz inne ślady pozwalają przypuszczać, że jaskinia była schronieniem człowieka, a zwierzęta, których resztki tutaj znaleziono, służyły mu za pożywienie.

     Pierwsza wzmianka o jaskini pochodzi z roku 1757 i już wkrótce potem stała się popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Lądka Zdroju. Z powodu licznego odwiedzania została dość mocno zniszczona - o dawnej świetności niech świadczą inne jej nazwy: Grota Stalaktytowa, czy Jaskinia Naciekowa. Obecnie niewiele zostało ze wspaniałych stalaktytów, ale wprawne oko dostrzeże tzw. Gęsią Skórkę, niewielkie nacieki.

     Od czasów pierwszej wzmianki jaskinia była opisywana wielokrotnie, w tym także w polskim przewodniku Aleksandra Ostrowicza z 1881 roku. Wówczas udostępniona do zwiedzania była tylko jej część, a pozostałe partie odsłonił poprzez usunięcie namuliska były górnik Henryk Perigrin, który od 1933 roku opiekował się Jaskinią Radochowską. Żyje tutaj wiele ciekawych przedstawicieli fauny, jak chociażby studniczki tatrzańskie, muchówki i prapierścienica jaskiniowa.

     Przy jaskini przez kilkanaście lat działała baza namiotowa prowadzona przez AKG "Halny". W 2001 roku jaskinia i teren przy niej został wydzierżawiony wrocławskiemu grotołazowi, który udostępnia ją za opłatą. Planowany wówczas pawilon gastronomiczny nadal nie powstał. W 2002 roku poczynił pierwsze kroki likwidując jedno z trzech wejść. Prace posuwają się jednak bardzo powoli.

 


Informacje praktyczne:
Jaskinia czynna jest codziennie, w godz. 10:00 - 18:00 (ostatnie wejscie o 17:20), tel. 604 337 846, wstęp: dorośli 12 zł, bilety ulgowe 10 zł.

 http://archiwum.naszesudety.pl/files/foto/szlaknieb.gif  Szlak prowadzi przez Ptasznik (719 m) na Przełęcz Kłodzką i dalej do Barda, a w przeciwnym kierunku przez Cierniak (595 m) do Lądka Zdroju
 http://archiwum.naszesudety.pl/files/foto/szlakziel.gif  Szlak wiedzie przez Trzeboń (713 m) do Złotego Stoku, a w przeciwną stronę do Radochowa

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl