Kameralna wystawa, cenny eksponat
We wrocławskim Muzeum Narodowym otwarta została wystawa czasowa (czynna będzie do 19 marca 2017 r.), zatytułowana „In facie Ecclesiae”. Jej głównym eksponatem jest pozyskana przez Muzeum w 1989 roku kwatera ołtarzowa ze sceną zaślubin Marii i Józefa oraz przedstawieniem na odwrocie postaci świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Wystawa ma kameralny charakter, zmieściła się w jednym pomieszczeniu. Oprócz wspomnianej kwatery ołtarzowej pozwala również na zapoznanie się z elementami strojów i tkaninami, jakie noszono w czasie powstania dzieła, a więc w XV wieku. Szczególną uwagę zwraca tzw. patynek, ochronny but zakładany na ciżemki lub trzewiki. Na malowidle kwatery ołtarzowej, takie właśnie obuwie nosi święty Józef.
Wernisaż pierwszej w 2017 roku wystawy stał się okazją do podsumowania roku poprzedniego, który dla Muzeum Narodowego okazał się rokiem wyjątkowym. Przede wszystkim Muzeum wzbogaciło się o czwartą placówkę: Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, poza tym stworzona została nowa przestrzeń dla kolekcji rzeźby średniowiecznej, odnowiono sztafaż Panoramy Racławickiej, zmieniło się też wejście do gmachu głównego i powstała wreszcie kawiarnia dla odwiedzających. Piotr Oszczanowski, dyrektor placówki, poinformował że w porównaniu do roku 2015, Muzeum odwiedziło o 25% więcej widzów, dokładnie 588 612 osób. Największym powodzeniem cieszyła się Panorama Racławicka (344 337 osób), następnie gmach główny (170 743 osób), Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł (47 152 osób) i w końcu Muzeum Etnograficzne (26 380 osób).
Muzeum nie spoczywa na laurach, na 2017 rok, przygotowanych zostało szereg wystaw, które zaprezentują publiczności ciekawe i ważne dzieła, nie tylko sztuki śląskiej, ale i światowej. Warto wspomnieć o wystawie śląskich skrzynek cechowych, zabytków złotnictwa sakralnego ze skarbca katedry wrocławskiej, grafiki włoskiej, czy wreszcie wystawie prezentującej malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku. W Pawilonie Czterech Kopuł obejrzymy we wrześniu kostiumy ze znanych filmów, a w Muzeum Etnograficznym zapoznamy się z historią Romów, czy dziejami społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. W sumie przygotowano ponad 20 nowych wystaw czasowych.