Koniunkcja Jowisza i Saturna
Dnia 21 grudnia 2020 wieczorem nastąpi niezwykłe zbliżenie do siebie (koniunkcja) dwóch planet: Jowisza i Saturna. Obie planety znajdą się na niebie w odległości kątowej zaledwie 0,1° (dokładnie 6,1 minut kątowych). Tak mała odległość kątowa między tymi planetami trafia się raz na 60 lat! Tego dnia zachód Słońca we Wrocławiu będzie o godzinie 15:47, koniec zmierzchu cywilnego (Słońce 6° pod horyzontem) o godzinie 16:27, koniec zmierzchu nawigacyjnego (Słońce 12° pod horyzontem) o 17:09.
Jowisz jest obecnie najjaśniejszym punktowym ciałem niebieskim na wieczornym niebie – jasność -2 mag, tak więc praktycznie od godziny 16:45 powinien być już dobrze widoczny na tle nieba ciemniejącego po zachodzie Słońca, około 8° nad południowo-zachodnim horyzontem. Tuż tuż nad Jowiszem i nieco po prawej stronie będzie widoczny wyraźnie słabiej świecący Saturn (jasność 0,6 mag, czyli jasność około 10-krotnie mniejsza od Jowisza). Przez lornetkę będzie można dostrzec 4 galileuszowe (odkryte przez Galileusza w 1610 r.) księżyce Jowisza: Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto – patrz wizualizacja w załączniku. Zachód obydwóch planet nastąpi o godzinie 18:14. Tak więc najlepiej jest obserwację tej niezwykle ciasnej koniunkcji prowadzić w godzinach 16:45-17:45.
Powyższe zbliżenie planet jest oczywiście pozorne. Znajdą się one niemal na jednej linii względem Ziemi. W rzeczywistości w przestrzeni kosmicznej będą one odległe od siebie o 733 mln km, zaś odległość od Ziemi będzie: Jowisza 886 mln km, Saturna 1620 mln km. A wszystko to będzie już podczas astronomicznej zimy, która rozpoczyna się właśnie tego dnia o godzinie 11:02, gdy Słońce wchodzi w znak Koziorożca. Ów najkrótszy dzień w roku trwa we Wrocławiu 7 godzin i 55 minut.
Również wieczorem wysoko na południowym niebie zobaczymy Księżyc tuż przed pierwszą kwadrą oraz na południowo-wschodnim niebie jasno i czerwono świecącego Marsa. Po godzinie 19-tej nad wschodnim horyzontem ukaże się ozdoba zimowego nieba – gwiazdozbiór Oriona. Zaś nad ranem wschodzi Wenus i można ją zobaczyć po 6:15 jako niezwykle jasną Jutrzenkę bardzo nisko nad wschodnim horyzontem.
Życzę udanych obserwacji na pogodnym niebie.