Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 328Wszystkich: 14212487

Koniunkcja Jowisza i Saturna

2020-12-15 09:58

     Dnia 21 grudnia 2020 wieczorem nastąpi niezwykłe zbliżenie do siebie (koniunkcja) dwóch planet: Jowisza i Saturna. Obie planety znajdą się na niebie w odległości kątowej zaledwie 0,1° (dokładnie 6,1 minut kątowych). Tak mała odległość kątowa między tymi planetami trafia się raz na 60 lat! Tego dnia zachód Słońca we Wrocławiu będzie o godzinie 15:47, koniec zmierzchu cywilnego (Słońce 6° pod horyzontem) o godzinie 16:27, koniec zmierzchu nawigacyjnego (Słońce 12° pod horyzontem) o 17:09. 

     Jowisz jest obecnie najjaśniejszym punktowym ciałem niebieskim na wieczornym niebie – jasność -2 mag, tak więc praktycznie od godziny 16:45 powinien być już dobrze widoczny na tle nieba ciemniejącego po zachodzie Słońca, około 8° nad południowo-zachodnim horyzontem. Tuż tuż nad Jowiszem i nieco po prawej stronie będzie widoczny wyraźnie słabiej świecący Saturn (jasność 0,6 mag, czyli jasność około 10-krotnie mniejsza od Jowisza). Przez lornetkę będzie można dostrzec 4 galileuszowe (odkryte przez Galileusza w 1610 r.) księżyce Jowisza: Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto – patrz wizualizacja w załączniku. Zachód obydwóch planet nastąpi o godzinie 18:14. Tak więc najlepiej jest obserwację tej niezwykle ciasnej koniunkcji prowadzić w godzinach 16:45-17:45.

     Powyższe zbliżenie planet jest oczywiście pozorne. Znajdą się one niemal na jednej linii względem Ziemi. W rzeczywistości w przestrzeni kosmicznej będą one odległe od siebie o 733 mln km, zaś odległość od Ziemi będzie: Jowisza 886 mln km, Saturna 1620 mln km. A wszystko to będzie już podczas astronomicznej zimy, która rozpoczyna się właśnie tego dnia o godzinie 11:02, gdy Słońce wchodzi w znak Koziorożca. Ów najkrótszy dzień w roku trwa we Wrocławiu 7 godzin i 55 minut.

     Również wieczorem wysoko na południowym niebie zobaczymy Księżyc tuż przed pierwszą kwadrą oraz na południowo-wschodnim niebie jasno i czerwono świecącego Marsa. Po godzinie 19-tej nad wschodnim horyzontem ukaże się ozdoba zimowego nieba – gwiazdozbiór Oriona. Zaś nad ranem wschodzi Wenus i można ją zobaczyć po 6:15 jako niezwykle jasną Jutrzenkę bardzo nisko nad wschodnim horyzontem.

     Życzę udanych obserwacji na pogodnym niebie.

Andrzej Astronom Wojciechowski
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Silesiophilus2020-12-18 00:46

    I wtedy pierdyknie, czy dopiero na wiosnę? Ja myślę, że na wiosnę, bo teraz należy spać. Będzie koniunkcja czarnej dziury i białego karła implikowana przelotem Wielkiego Obłoku Megalomana, Magellana czy jak mu tam. I jeszcze rój spadających "gwiazd".... (PS. Uwaga na Titanię i Oberna, będą robić za Uranem brzydkie rzeczy, a jeszcze gorsze Ariel i Umbriel… - fuj po prostu).

  • Paweł Rembarz2020-12-18 13:42

    21.12.2020 to idealny termin dla "wtajemniczonych", na urzeczywistnienie swoich ciekawych wynaturzeń:
    http://nowaatlantyda.com/2016/12/21/cern-i-aniol-zaglady/

  • ...philus2020-12-22 22:13

    Wszystko co ludzkie ma swój początek i koniec. Niniejszym więc ogłaszam zgon Silesiophilusa, Bohemophilusa, Moraviophilusa, Lusatiophilusa, a także niegdysiejszego Sudetophilusa i Egona Suma.
    Jest takie miejsce w Czechach, gdzie napisano "Zde skonal [...] český vĕdec Jára Cimrman", przyszedł więc taki dzień, kiedy trzeba napisać: dnes skonal multiphilus, lub jakoś tak. Można dodać, że zabiła go pandemia ludzkiej głupoty wywołana przez covid-19. Po około 20 latach czas zamknąć to i owo.
    Jak stwierdził Roger Waters w finałowej frazie na płycie The Dark Side of The Moon kapelki Pink Floyd z 1972 roku: There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark. Od siebie dodam – Ziemia także jakaś taka coraz ciemniejsza. Poczekam na oświecenie.

Komentarz
Facebook