Kontrowersyjny krzyż trafił do muzeum

  • Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety

    Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety

     Do postępu doszło w sprawie kontrowersyjnego nazistowskiego krzyża z 1944 roku, który miesiąc temu ktoś powalił i rozbił na kawałki w Kořenovie, przy wieży widokowej na Hvězdzie. Pracownicy Krkonošskiego Parku Narodowego (KRNAP) przewieźli go do muzeum we Vrchlabí. Co się z nim stanie, nie jest jeszcze jasne. Przewiezienie krzyża potwierdził w sobotę rzecznik KRNAP, Radek Drahný, mówiąc, że decyzja o dalszej przyszłości krzyża nie została jeszcze podjęta. "Wszystkie możliwości brane są pod uwagę, w tym reinstalacja, przechowywanie w magazynie, a nawet zniszczenie" - powiedział Drahný.

     Zainteresowanie kontrowersyjnym pomnikiem postawionym przez niemieckich mieszkańców podczas II wojny światowej wyraziły wcześniej muzea w Libercu i Ustí nad Labą.

     Granitowy krzyż stał na wzgórzu Hvězda obok wieży widokowej Štěpánka na granicy Gór Izerskich i Karkonoszy. W sobotę 25 marca między północą a rankiem ktoś go powalił, a krzyż podczas upadku złamał się na kilka kawałków. Policja nadal poszukuje sprawcy. Krzyż był wcześniej wielokrotnie celem ataków wandali i nawet opisowa tablica, która znajdowała się przy nim od 2018 roku, nie pomogła. Według informacji na tablicy, lokalni Niemcy w maju 1944 roku postawili granitowy Krzyż Żelazny ze swastyką w środku "na pamiątkę poległych członków sił zbrojnych Rzeszy i SS z Kořenova oraz okolicznych miast i wsi".

     Po wojnie Czesi najpierw usunęli ze środka swastykę, a następnie złamali i zrzucili krzyż ze zbocza. W 2011 roku lokalni miłośnicy regionu znaleźli części złamanego krzyża, przenieśli na poprzednie miejsce i ponownie złożyli. Krzyż został następnie, jak napisano na tablicy informacyjnej, "przedstawiony z błędną informacją jako tzw. krzyż maltański - symbol ofiar II wojny światowej".

     Mimo że krzyż został odnowiony bez zgody władz, władze lokalne zdecydowały, że zostanie on pozostawiony na swoim miejscu, z wyjaśniającym komentarzem: "Kořenovski kamienny Krzyż Żelazny niewątpliwie stanowi symbol Trzeciej Rzeszy, ale jego pozostawienie na miejscu świadczy o pewności siebie, tolerancji i dobrej woli społeczności Kořenova, cechach, jakie zwycięzcy powinni okazywać wobec pokonanych po każdej wojnie".

Waldemar Brygier na podstawie: idnes.cz
 

 


Sudecka Księgarnia Wysyłkowa poleca:

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl