Mapy dla niepełnosprawnych
Dla ogromnej większości turystów nie ma znaczenia, czy trasa ich zaplanowanej wędrówki wiedzie po terenie wyboistym, czy też jest gładka, jak przysłowiowy stół. Jednak dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku, ma to zasadnicze znaczenie. Podobnie sytuacja ma się z osobami, które na wycieczkę chcą zabrać swe małe, podróżujące jeszcze w wózku, dzieci. Takie osoby muszą wybierać trasy dostosowane do ich możliwości.
Jakub Vik, sprawny trzydziestolatek z Hradca Králove, będąc przed dwoma laty na wycieczce w okolicach Hradca, zauważył że powstała nowa trasa wycieczkowa, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wpadł wtedy na pomysł, aby przygotować mapę, która pomoże planować osobom na wózkach, czy rodzicom z małymi dziećmi, wycieczki na miarę ich możliwości.
W chwili obecnej, Jakub Vik ma przygotowanych 20 tras w Karkonoszach i na ziemi broumovskiej. Mapy zawierają wiele informacji przydatnych dla osób niepełnosprawnych, takich jak stopień trudności danej trasy (uwzględniający jej nachylenie, rodzaj nawierzchni, czy przeszkody na drodze), profile wysokościowe, parkingi, bezbarierowe toalety, czy wreszcie opisy ciekawych miejsc dostępnych dla osób na wózkach lub z dziećmi w wózkach.
Na niektórych trasach towarzyszyli mu niepełnosprawni na wózkach, którzy mocno przyczynili się swoimi uwagami do końcowej wersji map. Ogromna część prac została już wykonana i Vik planuje wkrótce wydanie swoich map. Będą dostępne przede wszystkim w wersji elektronicznej i jako e-book. Być może także w wersji papierowej, ale wymaga to dodatkowych nakładów, a jak mówi Jakub Vik: inwestycja na pewno się nie zwróci. Pieniądze jednak nie są dla niego najważniejsze, więcej satysfakcji sprawia mu świadomość, że mapy będą przydatne dla turystów niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi.