Muzeum Bombki w Miliczu
Znajduje się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym powstałym na terenie dawnej fabryki bombek. Działała ona od lat 50-tych do 2008 r. Nie wytrzymała konkurencji tanich, plastikowych bombek z Chin. Do upadku największego producenta bombek w kraju przyczynił się również niekorzystny kurs dolara. Milicka fabryka bombek eksportowała bowiem 90% produkcji do wielu krajów świata.
Przez cały czas jej funkcjonowania z każdej serii bombek odkładana była jedna sztuka. Dzięki temu mogło powstać muzeum. Do wyeksponowania wybranych zostało ponad 6 tys. sztuk. Wszystkie produkowane były ręcznie. W muzeum znajduje się dolnośląski wzornik. To koncepcja regionalnego wzoru dla Dolnego Śląska. Jej autorem jest ludowy artysta Ryszard Glegoła. Tworzone przez niego kompozycje są połączeniem folklorystycznych elementów wzorniczych z całego kraju. Techniką, którą kiedyś malowano woskiem, dekoruje za pomocą farby silikonowej m.in. bombki. Można je kupić w muzeum, podobnie jak te pozostałe jeszcze na stanach magazynowych z czasów funkcjonowania fabryki. Jednak ich wytwarzanie kontynuowane obecnie jest przez byłych pracowników w pobliskich Krośnicach.
W muzeum znajdują się plansze przedstawiające historię obchodzenia przesilenia zimowego - początku wydłużania się dnia oraz kształtowania tradycji świętowania Bożego Narodzenia w zakresie symboli i dekoracji. Przeczytać tam można także o tym, w jaki sposób powstały pierwsze bombki. Otóż wcześniej na choinkach wieszano lukrowane jabłka i orzechy. Niemieckiego rzemieślnika Hansa Greinera, żyjącego w XVII w. w niemieckim mieście Lauscha, nie było stać na te ozdoby. Postanowił więc sam sobie je wykonać. Pracował w hucie szkła, więc zrobił szklane owoce i powiesił na choince. Z czasem się rozpowszechniły, a przy okazji uratowały hutę od bankructwa. Przez wiele lat bombki wyglądały podobnie jak te wykonane przez Lauscha - przeźroczyste, bezbarwne, potem zaczęto barwić je w całości jednym kolorem. Od 1867 r. zaczęto stosować srebrzenie wnętrza bombek, dzięki czemu uzyskały blask. Stały się też nieprzeźroczyste, co było pożądaną cechą w malowaniu na nich przeróżnych motywów.
Muzeum Bombki zwiedzać można w grupach zorganizowanych i indywidualnie, przy czym w tym drugim przypadku w określonych godzinach od maja do września, a w pozostałych miesiącach po skontaktowaniu się telefonicznym i umówieniu. Kontakt: muzeumbombki.com.pl.