Na czereśnie do Wojsławic!

  • Fot. Tomek Nawrot

    Fot. Tomek Nawrot

     Niezwykłe wojsławickie Arboretum teraz kusi turystów obfitością dojrzewających czereśni. Czyste powietrze oraz specyficzne warunki klimatyczno - glebowe nadają owocom wyjątkowego smaku i aromatu. Każdy odwiedzający może ich do woli skosztować, ponieważ wojsławicki sad udostępniony jest turystom.

     Sad został założony na powierzchni 12 hektarów w latach 2005 - 2007, jako bank genów historycznych odmian czereśni (Prunus), zebranych z terenu Dolnego Śląska. Na północno - zachodnim stoku Ostrej Góry (263 - 313 m n.p.m.) pracownicy Arboretum posadzili ponad 2,5 tysiąca drzew. To inicjatywa prof. Tomasza J. Nowaka, emerytowanego dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Sad przecinają aleje wielobarwnych liliowców, które już niebawem w pełni rozkwitną. Na szczycie Czereśniowego Wzgórza znajduje się celtycki horoskop botaniczny. Rozciągają się z niego wspaniałe widoki na okolicę: Góry Sowie, Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańskie - Strzelińskie.

     Od zeszłego roku dla zwiedzających został udostępniony nowy dział w Arboretum Wojsławice - Polski Ogród Milenijny. Utworzono go w nawiązaniu do obchodów Jubileuszu Millenium Wielkiej Obrony Niemczy (1017 - 2017), jednego z ważniejszych zwycięstw umacniającego się państwa polskiego. Ogród, sztuka i duma - te trzy słowa chyba najtrafniej oddają charakter projektu zrealizowanego w latach 2017 - 2019 z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego „Ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych”. W Polskim Ogrodzie Milenijnym znajdują się Ogród Odmian Polskich, czyli roślin ozdobnych i użytkowych wyhodowanych przez polskich ogrodników oraz Kolekcje Zachowawcze, czyli uprawa ex situ rodzimych roślin ginących i zagrożonych (łac. ex situ = poza miejscem). Na kilkunastu nowych stanowiskach posadzono 16 wybranych gatunków, z których każdy reprezentowany jest przez co najmniej 500 okazów.

     Celem projektu było zwiększenie istniejącej różnorodności biologicznej Arboretum o odmiany uprawne polskiej hodowli, prezentacja szerokiej grupie odbiorców dziedzictwa i dorobku ogrodniczego polskich hodowców oraz powiększenie powierzchni edukacyjno - dydaktycznej Arboretum. Rośliny wyeksponowano w dwóch głównych grupach: ozdobne (zdrewniałe i zielne) oraz użytkowe (sadownicze). Drzewa sadownicze posadzono w układzie rzędowym w formie szpaleru, przy podporach z naciągami. Komunikację między rabatami stanowią rozległe powierzchnie trawiaste. Dla ozdobnych roślin pnących i wijących się, wymagających prowadzenia, postawiono rustykalną pergolę. W pięciu altanach widokowych utworzono strefy edukacyjne z planszami i mapami. Rozciąga się z nich wspaniały widok na panoramę Wzgórz Strzelińsko - Niemczańskich.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Arboretum w Wojsławicach
Fot. Tomek Nawrot
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl