Na ratunek pingwinom przylądkowym

     Zapraszamy Państwa na drugie spotkanie ZOO NA RATUNEK, które odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Afrykarium. Tym razem pokażemy walkę o przetrwanie pingwinów przylądkowych, którą toczy wspierana przez wrocławskie zoo fundacja SANCCOB (Southern African Foundation for the Conservation of Coastal Birds).

     Powołana w 1968 roku organizacja zajmuje się ochroną ptaków morskich u wybrzeży Afryki Południowej. Najwięcej uwagi, sił i środków skupionych jest na ratowaniu pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus) z katastrof ekologicznych spowodowanych wyciekami ropy z tankowców. Do tej pory fundacja uratowała ponad 90 000 morskich ptaków różnych gatunków, które bez pomocy człowieka, oblepione ropą nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie. Wynik ten jest imponujący zważywszy na liczebność światowej populacji samych pingwinów przylądkowych, szacowaną na 52 000 dorosłych osobników. Kolejnym zagrożeniem dla pingwinów w Afryce Południowej jest przełowienie przybrzeżnych wód oceanu. Pary lęgowe nie są w stanie wykarmić młodych, gdy w najbliższym otoczeniu nie ma wystarczającej ilości ryb.

     Każdego roku SANCCOB ratuje setki odrzuconych, zbyt późno wyklutych lub osieroconych piskląt tońców. Zajmuje się też sztuczną inkubacją znalezionych, porzuconych jaj. W zeszłym roku udało się uratować ponad 800 małych pingwinów, z czego większość powróciła do oceanu, w tym 18 piskląt uratowanych dzięki funduszom zebranym w naszej akcji „Zaadoptuj jajo na Wielkanoc”. Teraz chcemy ratować kolejne pingwinie maluchy!

     Od 2006 roku, w którym powstał projekt, fundacja SANCCOB uratowała i wypuściła do naturalnego środowiska prawie 4000 piskląt! W tym roku od października, kiedy rozpoczyna się sezon lęgowy tońców, do stacji SANCCOB trafiło już ponad 280 piskląt. Każdego dnia wolontariusze patrolujący kolonie lęgowe znajdują kolejne opuszczone jaja i pisklęta. Odchów młodych trwa ok. 3 miesiące, podczas których ptaki zjadają ogromne ilości ryb. Wypuszczane są tylko osobniki zdrowe i w pełni wypierzone.

     Jak dokładnie przebiega proces odchowu i wypuszczania pingwinów w Afryce opowie Państwu Anna Mękarska zajmująca się we wrocławskim zoo ochroną gatunkową zwierząt, a jak wygląda hodowla tych pięknych ptaków we Wrocławiu - Paweł Borecki (opiekun pingwinów). Oprócz pokazu zdjęć i filmów z Afryki zapraszamy Państwa na wizytę u naszych pingwinów. Podobnie jak ich krewni w Afryce są w pełni sezonu lęgowego! Będzie można zobaczyć jak wygląda gniazdo pingwina, zaplecze hodowlane i karmienie.

     Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wpłacić co najmniej 10 zł (zachęcamy do większej hojności!) na specjalnie przez nas otwarte konto bankowe: 08 1020 5226 0000 6702 0523 2741 z dopiskiem PINGWINY. Zebrana kwota zostanie przekazana na ratowanie pingwinów przez fundację SANCCOB. Przy okazji spotkania będzie można zwiedzić Afrykarium, które w piątki otwarte jest do 21.00. Czekamy na Państwa od 16.00 w Punkcie Obsługi Klienta przy głównym wejściu do Zoo!

 


Pingwin przylądkowy – toniec (Spheniscus demersus) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (CITES II), występuje u wybrzeży Afryki Południowej od Namibii do Mozambiku. Jego liczebność szacuje się na 52 000 dorosłych osobników. Liczebność ta maleje ze względu na coraz intensywniejsze połowy ryb, będących pożywieniem tońców. Dużym zagrożeniem jest też zanieczyszczenie wód przybrzeżnych Afryki, a w szczególności katastrofy ekologiczne spowodowane wyciekami ropy z tankowców. 

 

Zobacz także:
strona wrocławskiego ogrodu zoologicznego

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl