Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
We wrocławskim zoo otwarto nowy, edukacyjny pawilon multimedialny KLIMAT, ZWIERZĘTA, LUDZIE. To pierwszy pawilon bez zwierząt, ale za to naszpikowany multimediami – od prezentacji po interaktywne gry dla odbiorców w różnym wieku. Dla zwiedzających czynny będzie od stycznia 2016 r., w godzinach 10:00 – 16:00.
Wrocławskie zoo posiada jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych kolekcji zwierząt na świecie, więc plan na budowę obiektu, w którym ich nie będzie wywołał zdziwienie w kręgach zoologicznych. Stanowisko Prezesa ZOO Wrocław jest jednak proste – „taka forma edukacji jest niezbędna w dzisiejszych czasach, bo kto jak nie my i kiedy jak nie teraz zadba o kondycję naszej planety”.
- Ludzie są krótkowzroczni i nie przejmują się, tym co może mieć miejsce za kilkadziesiąt lat. Liczy się tu i teraz. Jednak to, że wykorzystujemy odnawialne źródła energii, nie oznacza, że są one nieograniczone, zwłaszcza jeśli proces ich wydobycia ma takie tempo. Musimy jak najszybciej zmienić myślenie, a najłatwiej zacząć od najmłodszych odbiorców, dlatego głównie im dedykowany jest nowy pawilon – mówi Marta Zając-Ossowska, kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji oraz koordynator ds. merytorycznych projektu.
Dzieci i młodzież poprzez interaktywne zabawy nauczą się, jak zmieniać swoje codzienne nawyki, by stać się bardziej przyjaznymi środowisku. Przy pomocy specjalnej budki telefonicznej połączą się m.in. z mieszkańcami Kiribati oraz Nigerii i dowiedzą się z jakimi problemami mają oni na co dzień do czynienia. Wezmą udział w quizie dotyczącym segregacji śmieci, zobaczą też jak zmieniała się pokrywa lodowa na obszarach polarnych na przestrzeni ostatnich 6 dekad.
Pawilon w przyjazny sposób uzupełni i utrwali wiedzę zdobytą podczas bezpłatnych warsztatów o tej samej tematyce, prowadzonych przez edukatorów zoo. Obiekt w okresie zimowym czynny będzie w godzinach 10.00 -16.00. W tym czasie do dyspozycji zwiedzających będzie również animator, który z chęcią podpowie jak korzystać ze sprzętu oraz udzieli odpowiedzi na wszelkie „polarne” pytania.
Pomysł pawilonu zrodził się w głowach pracowników Sekcji Marketingu i Edukacji wrocławskiego zoo z troski o ginące gatunki.
- Zmiana klimatu odbija się bezpośrednio na życiu wszystkich gatunków roślin i zwierząt na Ziemi. Zmiany te najbardziej widoczne są właśnie w klimacie polarnym i dlatego głównie na jego przykładzie się skupiliśmy – dodaje Zając-Ossowska.
Obiekt naszpikowany jest multimediami, dlatego w okresie świątecznym zapraszamy do testowania instalacji i podzielenia się spostrzeżeniami z pracownikami zoo. Oficjalne otwarcie nastąpi w nowym roku.