Odkryli freski
W kościele pw. św. Jerzego i Wojciecha w Kłodzku dokonano historycznego odkrycia. W czerwcu, podczas badań archeologicznych, studenci z krajowskiej ASP pod nadzorem prof. Edwarda Kossakowskiego, odkryli freski pochodzące z czasów Berniniego. Okazało się, że cały kościół pokryty jest wieloma warstwami ściennych malowideł.
- Freski, które zostały odkryte z pewnością stanowią sensację archeologiczną. Są w bardzo dobrym stanie. Pochodzą z różnych etapów rozbudowy kościoła - wyjaśnia Henryka Szczepanowska, koordynatorka projektu. – Najstarsze datuje się na koniec XVI w. Większość ze znajdujących się w kaplicy św. Barbary pochodzi z początku XVII w., a te w kaplicy św. Antoniego z lat 1760-65 – dodaje.
Wykonane są techniką wskazującą na dużą fachowość i artyzm twórców. Badania archeologiczne prowadzone są w kłodzkim kościele od kwietnia tego roku. W świątyni pracuje kilkunastoosobowa grupa studentów i naukowców w ramach swoich praktyk.
- Konieczne na badania pieniądze zebraliśmy z siostrami kwestując po znajomych. Naukowcom i studentom zapewniliśmy koszty pobytu, autokar, oświetlenie, rusztowanie i opracowanie badań naukowych - podkreśla Henryka Szczepanowska.