Park Centralny w Świdnicy
Gdy po raz pierwszy spojrzałem na plan Świdnicy, moją uwagę zwróciła duża ilość parków. Szczególnie zainteresował mnie, ze względu na znajdujące się w nim stawy, Park Centralny. Rok temu przeczytałem o nim, że jest w trakcie rewitalizacji, a zakres prac jest bardzo szeroki. Podjąłem wtedy decyzję, że do niego się wybiorę. Stał się moim głównym celem wycieczki do Świdnicy. Okazało się, że warto było specjalnie przyjechać, aby zobaczyć efekty przeprowadzonych prac.
Zostały one ukończone w tym roku. Oczyszczono m.in. koryto Witoszówki, naprawiono skarpy, wybudowano fontannę centralną i dwie pływające, odbudowano schody, wykonane zostały nowe alejki, zamontowano obiekty małej architektury. Wycięto także chore drzewa i samosiejki, nasadzono zieleń, zainstalowano nowe urządzenia dla zabaw dla dzieci, w tym dla niepełnosprawnych. Rewitalizację parku dokonano zgodnie z jego historycznym wizerunkiem.
Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego podczas XXVII Targów Światło 2019 w Warszawie przyznał Świdnicy za oświetlenie parku tytuł Najlepszej inwestycji oświetleniowej 2018 roku. Warto go więc odwiedzić także po zmroku. Miasto otrzymało również nagrodę przyznaną w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku za odnowienie skweru na pl. 1000-lecia Państwa Polskiego (trzy ostatnie zdjęcia). Znajduje się bardzo blisko Parku Centralnego. Jest w nim ogród różany, a w sezonie wiosenno - letnim działa fontanna.
Rozpoczęte zostały działania zmierzające do rewitalizacji kolejnego parku. „Konsekwentnie i starannie realizujemy plan zielonej strategii dla naszego miasta. Działania rewitalizacyjne w Parku Młodzieżowym nie będą odbiegać od tych, którym poddany został Park gen. Władysława Sikorskiego. Zachowany zostanie historyczny wizerunek tego miejsca” - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska.
Tomek Nawrot