Po latach Wrocław znów ma swą mykwę
Mykwa i cmentarz w kulturze żydowskiej mają pierwszorzędne znaczenie. Bez mykwy nie ma gminy żydowskiej, więc konieczność powstania takiej rytualnej łaźni we Wrocławiu była bardzo wielka. Kiedy w 1997 roku mykwa została przez miasto zwrócona gminie żydowskiej, zaczęto myśleć o jej remoncie i ponownym oddaniu do użytku. Dopiero jednak w 2011 roku znalazły się pierwsze pieniądze na jej renowację. Najpierw wyremontowany został dach nad salami, w których znajdują się baseny, a w 2017 roku rozpoczęła się odnowa obiektu, której finał ma miejsce obecnie – mykwa została oddana do użytku.
Po renowacji, rytualna łaźnia będzie służyła nie tylko gminie żydowskiej, ale również mieszkańcom i turystom. To próba, na pierwszy rzut oka karkołomnego, połączenia funkcji użytkowej z wystawienniczą. W pomieszczeniu z basenami dostępna jest multimedialna wystawa zatytułowana „Żydowski cykl życia”, która prezentuje święta i tradycje, jakie kultywowane są w żydowskiej kulturze. Remont wrocławskiej mykwy kosztował 4 miliony złotych, efekt jest olśniewający.
Mykwa to nie jedyny obiekt na terenie Synagogi Pod Białym Bocianem, który został oddany właśnie do użytku. Pod synagogą, do tej pory niedostępne dla osób z zewnątrz, znajdują się rozległe piwnice, które również zostały wyremontowane i przystosowane do funkcji wystawienniczej. Znajduje się w nich multimedialna wystawa „Nieukończone życia”. Można na niej poznać losy i dzieła artystów żydowskich, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej w obozach zagłady. Wiele z tych dzieł powstało już po ich aresztowaniu, tworzyli w gettach i obozach.
Warto zajrzeć do Synagogi Pod Białym Bocianem. Dzisiaj (14.10.2018 r.) odbywa się Dzień Otwarty, podczas którego w godzinach 11:00 - 16:00 będzie można zajrzeć do odrestaurowanej mykwy i do piwnic pod synagą, a przy okazji zapoznać się z prezentowanymi, wczoraj otwartymi wystawami. Z kolei 7 i 8 listopada, w trakcie Dni Wzajemnego Szacunku otwarta zostanie wystawa "Tożsamości kobiet żydowskich", zaprezentowana zostanie cyfrowa rekonstrukcja 3D Nowej Synagogi, a wieczorem, 8 listopada odbędzie się Marsz Wzajemnego Szacunku z Synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika, który stoi na miejscu spalonej w 1938 roku Nowej Synagogi (ul. Łąkowa).