Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 988Wszystkich: 14211718

Police nad Metują - powrót do dzieciństwa

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2023-04-17 08:09

     Niewątpliwie największą atrakcją na ziemi broumovskiej są skalne miasta w Teplicach i Adršpachu. Ciągną do nich prawdziwe tłumy polskich turystów, autokary z wycieczkami co rusz wjeżdżają na parking, na ścieżkach wśród skał czasem robi się naprawdę ciasno. Pisaliśmy niedawno o tym, że trwają próby, by zmniejszyć ruch w skałach (m.in. przez ograniczanie ilości sprzedawanych biletów) i że polecane są godziny poranne i popołudniowe, bo wtedy turystów jest znacznie mniej. Co zatem robić z resztą dnia, skoro już zdecydujemy się odwiedzić skalne miasta w mniej obleganych godzinach? Zapraszamy do Policy nad Metują, do Muzeum Zabawek Konstrukcyjnych Merkur oraz do Muzeum Modeli Kartonowych.

     Oba muzea znajdują się w jednym budynku, można więc połączyć ich zwiedzanie podczas jednej wizyty. A jest tu co oglądać, bo w sumie ekspozycje zajmują kilkanaście pomieszczeń. To z pewnością atrakcja nie tylko dla dzieci, bo któż nie powróci z chęcią do czasów własnego dzieciństwa, zabaw w budowanie domów, dźwigów, maszyn, czy zabaw z papierem i sklejania modeli statków, samolotów, czy znanych budowli. Zawsze dawało to nam przecież wiele satysfakcji, miło więc przypomnieć sobie swoje zwycięstwa w tych działaniach, a pewnie i nieraz porażki…

*     *     *

     Muzeum Zabawek Konstrukcyjnych Merkur powstało w 2006 r., ale tradycja produkcji zabawek w Policy nad Metują sięga roku 1920, kiedy to jeden z jej mieszkańców — Jaroslav Vancl, zaczął produkować nietypowe na owe czasy małe, metalowe elementy, które za pomocą haczyków można było łączyć w różne konstrukcje. Zabawka szybko zyskała uznanie dzieci, a że była niezwykle rozwijająca, także rodziców. Pięć lat później Vancl zmodyfikował produkcję i elementy można było już łączyć za pomocą śrub. Opatentowanie zabawki pod nazwą Merkur uchroniło ją przed podróbkami, a jej popularność wzrosła do tego stopnia, że jest produkowana do dnia dzisiejszego.

     W działalności firmy było kilka przerw. Między innymi w 1940 r. z powodu braków materiałowych zaprzestano produkcji małych parowozów. Po II wojnie światowej wznowiono produkcję w 1947 r., ale nowa władza po 20 latach uznała, że nie do końca służy to budowie socjalizmu i w 1968 r. znów zaprzestano produkcji parowozów. Lata transformacji gospodarczej przyniosły firmie upadek, ale w końcu jej prywatyzacja doprowadziła do wznowienia produkcji. Dzisiaj firma Merkur oprócz tradycyjnych zabawek konstrukcyjnych, modeli lokomotyw, wagonów, maszyn parowych, z których słynie od kilkudziesięciu lat, wypuszcza na rynek także m.in. trójwymiarowe puzzle, rowerki dziecięce i hulajnogi.

     W muzeum można zobaczyć pierwsze zabawki Merkura, produkowane wówczas jeszcze pod nazwą Inventor, stare modele lokomotyw, zabawki którymi bawili się nasi dziadkowie i babcie, potężną, niemal legendarną już glebogryzarkę, a także nowe wyroby.

Muzeum Zabawek Konstrukcyjnych Merkur, ul. Tyršová 341, tel. + 420 491 541 262, e-mail: pavel.frydrych@merkurtoys.cz, www.merkurpolice.cz. Czynne przez cały rok, od PN. do pt. w godz. 9:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:00.

 

     Muzeum Modeli Kartonowych swe początki ma w roku 2009, kiedy to swe siły połączyli dwaj modelarze, Ladislav Badalec oraz Jaroslav Škop. Musiało jednak minąć kilka lat, by pomysł doczekał się realizacji. Przełomowym był rok 2013, pierwszy w którym ekspozycję można było oglądać przez cały rok. Dzisiaj to ponad 2 000 eksponatów, stworzona przez ponad 100 czeskich i spoza Czech modelarzy, a ich liczba i rodzaj przedstawianych modeli wciąż się zmieniają. Na wystawie znajdziemy też akcenty polskie – warto kolejne gabloty obejrzeć pod tym właśnie kątem. Ekspozycja podzielona została na działy tematyczne, co pozwala na dłuższe zatrzymanie się przy części wystawy, która szczególnie może nas zainteresować. Nie każdego bowiem muszą interesować modele pojazdów wojskowych, czy pociągów lub samolotów, a dłużej zatrzyma się np. przy modelach znanych budowli, czy kompozycji przyrodniczych. W muzeum znajduje się też sklepik dla modelarzy.

Muzeum Modeli Kartonowych, ul. Tyršová 341, tel. +420 777 828 657, e-mail: info@mpmpm.cz, www.mpmpm.cz. Czynne od maja do września codziennie w godz. 9:00 – 17:00, od października do kwietnia w dni robocze 9:00 – 15:00.
 

 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook