Polska pod ziemią

     Podczas podróży po Polsce i zwiedzania naszego kraju, na ogół skupiamy się na tym co na powierzchni. Nic w tym dziwnego – jest przecież tyle pięknych miejsc. Warto jednak czasem zainteresować się tym, co jest pod naszymi stopami. A pod ziemią często kryje się dużo, równie fascynujących atrakcji…

     To co najciekawsze, nieraz jest dobrze ukryte. Przekonuje o tym Mikołaj Gospodarek w książce „Polska pod ziemią”, przedstawiając czytelnikowi 40 tras, po dostępnych dla ruchu turystycznego podziemiach. Opisane przez siebie miejsca autor zawarł w czterech kategoriach: kopalnie, miejskie trasy podziemne, jaskinie i podziemia powojskowe. Najwięcej przedstawionych tras znajduje się na południu Polski, z czego większość na Dolnym Śląsku. Nie może to dziwić – nasz region jest w końcu górzysty, a więc mamy i kopalnie i jaskinie, a legendy o dolnośląskich podziemiach militarnych są znane w całym kraju.

     W starych kopalniach często tworzone są podziemne wystawy, pozwalające turystom zobaczyć jak wygląda niełatwa praca górnika. Autor opisał kilkanaście z takich tras, w tym słynną kopalnię soli „Wieliczka”, czy kopalnię w Bochni. Znajdziemy tu też opisy tras po dolnośląskich kopalniach w Kletnie, Złotoryi, Kowarach czy Złotym Stoku. Z niesamowitych podziemi, stworzonych przez naturę, autor wybrał natomiast trasy po czterech polskich jaskiniach. Są to jaskinie Raj, Niedźwiedzia, Głęboka i Wierzchowska Górna. Zwiedzanie takich miejsc, to niewątpliwie dobry pomysł na zagospodarowanie czasu, kiedy pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom.

     Ciekawie prezentują się opisane miejske trasy podziemne. Są to obiekty o zróżnicowanym przeznaczeniu, takie jak dawne piwnice, magazyny towarów, podziemne zbiorniki wodne, będące częścią systemu wodociągów czy schrony. W książce znajdziemy podziemny rynek w Krakowie, zbiorniki w Gdańsku, czy korytarze wydrążone pod Sandomierzem, a z naszego dolnośląskiego podwórka w rozdziale tym pojawiły się miasta takie jak Kłodzko czy Jelenia Góra. Natomiast obiekty powojskowe, o których możemy tu przeczytać to miejsca takie jak, znany wszystkim miłośnikom militariów, Międzyrzecki Rejon Umocniony czy imponujące podziemia należące do Projektu „Riese”. Te ostatnie są w książce szeroko opisane i przedstawionych jest kilka tras, na których można się zapoznać z historią tego monumentalnego przedsięwzięcia i na własnej skórze poczuć jego ogrom.

     Opis każdego z przedstawionych miejsc zawiera jego historię, legendy i ciekawostki z nim związane, a także praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania i dostępności trasy. Całość uzupełniają piękne zdjęcia, wykonane przez autora. Kaiążka niewąpliwie może stać się kompletnym przewodnikiem po najciekawszych polskich atrakcjach, schowanych głęboko pod ziemią, a które są niemniej warte zobaczenia od tego, co na powierzchni.

Zuzanna Brygier - NaszeSudety

 


Zobacz także:
książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl