Schwytali sóweczkę zwyczajną

  • Sóweczka zwyczajna. Fot. Jiří Šollar - stanicestop.cz

    Sóweczka zwyczajna. Fot. Jiří Šollar - stanicestop.cz

     Podczas akcji obrączkowania ptaków w Górach Izerskich, ornitologom po raz pierwszy udało się złapać w sieci sóweczkę zwyczajną, najmniejszą z sów występujących na naszym kontynencie. Ptak wpadł w sieci w Jizerce, został zaobrączkowany, opisany i oczywiście wypuszczony na wolność. Akcja jest każdego roku przeprowadzana we wrześniu już od 2004 roku. Obrączkowanych jest nawet 1200 ptaków.

     - W pierwszych latach naszej akcji, sóweczki nie pojawiały się wcale, w ostatnich latach je słyszeliśmy, ale dopiero w tym roku udało nam się jedną schwytać – mówi Martin Pudil, ornitolog z Muzeum Północnoczeskiego w Libercu. – Najmniejsza europejska sowa zamieszkuje iglaste lasy w regionach górskich. W Republice Czeskiej występuje np. na Szumawie i w Beskidach – dodaje Pudil.

     W sieci rozstawione w tym roku w Jizerce wpadł również raniuszek zwyczajny. – Nie jest to popularny w górach ptak, bo żyje przede wszystkim na nizinach – wyjaśnia Martin Pudil. - Złapaliśmy również dwie włochatki zwyczajne, co też nie jest częste oraz dzięcioła, który rzadko daje się schwytać w sieci.

     Ornitolodzy pojawiają się w Jizerce od 2004 roku. Wrzesień jest najlepszym miesiącem na tego typu akcje, bo można wówczas również obserwować migracje ptaków. Powodzenie akcji obrączkowania ptaków zależy w dużej mierze od pogody. Przed dwoma laty, gdy padał deszcz, przez tydzień udało się schwytać zaledwie 400 osobników, przy ładnej pogodzie ta liczba rośnie nawet do 1200 ptaków.

     Do sieci, które mają 12 metrów długości i 2,5 m wysokości, ornitolodzy wabią ptaki za pomocą dźwięków. Najczęściej udaje się złapać mysikrólika zwyczajnego, zniczka, sosnówkę, płochacza pokrzywnicę, rudzika oraz świergotka łąkowego, czyli ptaki, które lubią lasy świerkowe. W poprzednich latach w sieciach znaleziono także świergotka rdzawogardłego, który zwykle występuje w tundrze. W Górach Izerskich nie występuje, może się tu jednak pojawiać podczas jesiennych, czy wiosennych przelotów.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: denik.cz

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl