Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
Region turystyczny Pogranicze Czesko-Morawskie leży wzdłuż historycznej granicy między Czechami i Morawami, w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Kotliny Kłodzkiej. Znajdziemy tu zabytkowe miasta Litomyšl, Moravską Třebovę, Poličkę, Svitavy i Vysoké Mýto, piękne pałace i zamki, a także atrakcje przyrodnicze. Przedstawiamy propozycję na weekendową lub dłuższą wycieczkę.
Popularne jest powiedzenie, że „każdy Czech, to muzykant“. Nie wiadomo, ile jest w tym prawdy, ale wiemy na pewno, że z Pogranicza Czesko-Morawskiego pochodziło dwóch światowej sławy kompozytorów Bedřich Smetana i Bohuslav Martinů. Zapraszamy do odwiedzenia ich rodzinnych miast oraz innych pięknych miejsc w regionie.
Litomyšl
Miasto rodzinne słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, wpisane na listę UNESCO. Rynek Bedřicha Smetany w Litomyšlu należy do najpiękniejszych w Czechach. Ma długość pięćset metrów, otoczony jest zabytkowymi domami z podcieniami. Tutejszy pałac, w stylu włoskiego renesansu, pochodzący z XVI wieku, należy do najznamienitszych czeskich zabytków. Dekoracje wnętrz są wynikiem barokowych i klasycystycznych zmian. Ściany pokojów ozdabiają iluzoryczne malowidła w stylu Ludwika XVI, strop stiuki, meble i wyposażenie pokoju przedstawia styl życia w XVIII i XIX wieku. Unikatem jest zachowany pałacowy rodzinny teatr z kulisami z 1797 roku.
W browarze pałacowym zwiedzimy izbę rodzinną Bedřicha Smetany. Jego imię nosi tradycyjny festiwal muzyczny, odbywający się corocznie na dziedzińcu pałacu i w pobliskim kościele Odnalezienia Krzyża Świętego, otwartym niedawno po remoncie, ciekawie łączącym architekturę barokową z nowoczesnymi elementami. Z tarasu widokowego na wieży kościelnej rozciąga się piękny widok na pałac i okolicę.
Ekspozycje dotyczące historii miasta znajdziemy w Muzeum Regionalnym mieszczącym się w budynku dawnego gimnazjum pijarów. Podczas niedawnego remontu w fundamentach budynku odkryto pozostałości średniowiecznej drogi i bramy do miasta, które są obecnie częścią ekspozycji.
Ciekawa historia związana jest z budynkiem Portmoneum, w którym mieści się muzeum Josefa Váchala, znanego grafika, rzeźbiarza, malarza i ilustratora książek (1884-1969). Nazwa budynku pochodzi od nazwiska jego właściciela Josefa Portmana. Ten urzędnik, drukarz, bibliofil i kolekcjoner sztuki zafascynowany był twórczością Váchala. Poprosił go o wykonanie fresków ściennych w swoim domu, w którym planował otworzyć muzeum poświęcone artyście. Váchal ozdobił dwie izby w budynku, a także znajdujące się wewnątrz sprzęty. Na ścianach i sufitach powstały niezwykłe malowidła przedstawiające demony, zbójców, skrzaty i inne istoty, jak również sceny z biblii i znaki zodiaku. Po wydaniu przez Váchala „Krwawej powieści”, w której Portman wystąpił jako chciwy hrabia, przyjaźń i współpraca obu mężczyzn zakończyła się.
Kilka lat po śmierci Portmana, w roku 1975, w jego dom trafił piorun i podczas pożaru malowidła zostały częściowo zniszczone. Dzięki miejscowym artystom, obiekt wpisano na listę zabytków kultury i trafił pod opiekę Galerii Narodowej. Lepsze czasy dla Portmoneum nastały dopiero w roku 1991, gdy dom kupił Ladislav Horáček, założyciel wydawnictwa Paseka i kolejny wielki miłośnik dzieł Josefa Váchala. We współpracy z konserwatorami przebiegały prace renowacyjne. Budynek został otwarty dla zwiedzających w 1993 roku.
Zwiedzimy tu Centrum Bohuslava Martinů prezentujące życie i twórczość słynnego kompozytora, jak również jego dom rodzinny. Ciekawostką miasta są jedne z najlepiej zachowanych murów obronnych w środkowej Europie. Gotyckie, kamienne mury obronne zostały zbudowane z inicjatywy króla Karola IV w drugiej połowie XIV wieku. System obwarowania składał się z bramy głównej, murów, fosy z wodą i wału. Do dziś zachował się główny mur, wzmocniony 19 wieżami w kształcie połowy walca. Otacza on całe zabytkowe centrum miasta (1 220 metrów). Jego szerokość wynosi od 2 do 2,25 metrów, a wysokość od 8 do 10 metrów. Mury obronne w Poličce przetrwały oblężenie w czasie wojen husyckich, za panowania króla Jerzego z Podiebradów i kilkukrotne ataki Matyáša Korvína. W sezonie letnim mury można zwiedzać także z przewodnikiem.
Litomyšl i Polička znajdują się w odległości około 20 km, oba miasta można więc zwiedzić w ramach wycieczki rowerowej.
Nové Hrady
Ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl pałac Nové Hrady należy do nielicznych rokokowych budowli w Czechach. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa "Małym Schönbrunnem" lub "Czeskim Wersalem". W ramach zwiedzania stałej ekspozycji pałacowej zobaczymy wyjątkową wystawę zabytkowego wyposażenia oraz zajrzymy do prywatnych komnat właścicieli. W budynku oranżerii mieści się galeria kapeluszy angielskich, prezentująca ponad sto damskich nakryć głowy o najdziwniejszych fasonach, z różnych materiałów i we wszelkich kolorach. Poznamy tu historię noszenia kapeluszy, technologii produkcji i mody w danej epoce. Pałac został po roku 1989 zwrócony wnukom ostatniego właściciela Josefa Bartonia, producenta tekstyliów, a w roku 1997 zakupiony przez małżonków Petra i Magdę Kučerów.
Z Litomyšla do pałacu Nové Hrady wiodą liczne trasy rowerowe, z których najkrótsza mierzy około 15 km.
Svitavy
W mieście zobaczymy malowniczy rynek, jeden z najdłuższych w Czechach, otoczony domami w różnych stylach architektonicznych. Charakterystyczną budowlą jest dawny ratusz barokowy z czerwoną fasadą. Piękny widok na starówkę roztacza się z wieży kościoła Nawiedzenia NMP. Svitavy są miastem rodzinnym Oskara Schindlera, który podczas II wojny światowej ocalił przed deportacją do obozów koncentracyjnych ponad tysiąc Żydów. Jego historię przedstawił Steven Spielberg w filmie „Lista Schindlera“.
Vysoké Mýto
Miasto powstało na dawnym szlaku handlowym, zwanym Trstenickim, łączącym Czechy i Morawy. Już z daleka przybysze dostrzegą wieżę kościoła św. Wawrzyńca, dzwonnice i bramy miejskie. Bramę Praską zdobią sgrafitti zaprojektowane przez słynnego malarza Mikoláša Aleša, którego dziełem jest także brama w Litomyšlu. W mieście zachowała się również część pierwotnych murów obronnych, wieża ciśnień czy wieża Karaska. Muzeum czeskich nadwozi - ciekawa wystawa przedstawia proces produkcji nadwozi samochodowych.
Renesansowa perła Republiki Czeskiej lub Morawskie Ateny – tak nazywany jest renesansowy pałac ulokowany w centrum zabytkowego miasta Moravská Třebová. W stylu renesansowym są nie tylko arkady pałacowe z początku XVII wieku, lecz także unikatowy zegar z XVI wieku, składający się z sześciu zegarów słonecznych. Pałac oferuje trzy trasy zwiedzania. Główna trasa nawiązuje do historii pałacu i miasta. W ramach kolejnych tras zajrzymy do pracowni alchemika i piwnic pałacowych, w których znajdują się narzędzia tortur. W miesiącach letnich na turystów czeka także nocne zwiedzanie.
Informacje w języku polskim o regionie: http://pl.ceskomoravskepomezi.info