Śladami wojny prusko-austriackiej 1866
Wśród turystów coraz większą popularność zdobywają sobie wycieczki tematyczne, które koncentrują się na jednym, konkretnym temacie, np. regionalna kuchnia, zabytki sakralne, drewniana architektura wiejska, czy zabytki związane z wybraną dziedziną gospodarki. Niemałym zainteresowaniem cieszą się też miejsca, które swym przeznaczeniem, czy też położeniem, miały w przeszłości związek z konfliktami zbrojnymi.
W województwie královehradeckim szczególnie dużo znajdziemy pamiątek po wojnie prusko-austriackiej, która miała miejsce w 1866 roku. To ważne w historii Europy wydarzenie, bowiem jego skutkiem, po przegranej przez Austrię, było przejęcie dominacji przez Prusy w państwach niemieckojęzycznych, narodziny niemieckiego nacjonalizmu i w konsekwencji prosta droga do I wojny światowej. Jak ważny był to konflikt dla samego regionu, świadczyć może liczba pomników upamiętniających kolejne potyczki, czy też miejsca pochówku żołnierzy, zarówno te zbiorowe, jak i indywidualne. Dość wspomnieć, że w rejonie lasu Svíb, położonym kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Hradca Králove, takich miejsc mamy aż 480, co czyni ten obszar bodaj największym w Europie skupiskiem zabytków funeralnych.
Tematykę wspomnianej wojny prusko-austriackiej przybliża w terenie kilka ścieżek dydaktycznych, które na poszczególnych przystankach zaopatrzone są w duże tablice informacyjne, gdzie poznać można m.in. szczegóły poszczególnych wydarzeń, potyczek, a także poznać postacie, które w konflikcie odegrały dominującą rolę. Długość ścieżek jest różna i waha się od 8 (Główne pole bitwy Chlum) do blisko 44 kilometrów (Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866), co czyni je świetną propozycją dla turystów nie tylko pieszych, czy rowerowych, ale także i zmotoryzowanych. Oto niektóre z nich:
- Główne pole bitwy Chlum
- Las Svíb
- Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866 – wycofanie się armii austriackiej
- Josefov – Smiřice – Chlum 1866
- Bitwa pod Hradcem Králové 3.7.1866 – południowe skrzydło
- Česká Skalice – Svinišťany – Josefov 1866
Nie sposób w ciągu jednej wycieczki odwiedzić wszystkie miejsca, z pewnością jest to zadanie na przynajmniej kilka dni. Trudno się jednak znudzić, bo informacje na tablicach są niezwykle ciekawe. Wiele tablic ma również opisy w języku polskim. Polecamy! A by zachęcić naszych Czytelników do zainteresowania się tematem, polecamy np. artykuł „Niezwykły pomnik kirasjera i jego konia”…