Stary Książ
Most i wieżyczki przy bramie wejściowej, wieża z tarasem widokowym, restauracja, komnaty, plac turniejowy, galeria obrazów - wszystko to znajdowało się w zamku Stary Książ. Jego ruiny położone są w odległości zaledwie kilkuset metrów w linii prostej od Zamku Książ, po drugiej stronie urwiska znajdującego się w Przełomie Pełcznicy. Został wzniesiony w miejscu grodu wybudowanego na przełomie IX i X stulecia. W 1945 r. spalili go czerwonoarmiści. Choć nazywany jest Starym Książem, to obydwa zamki zostały wybudowane mniej więcej w tym samym czasie - pod koniec XIII wieku.
Stary Książ, po zdobyciu przez husytów w 1428 r., stał się siedzibą rycerzy - rabusiów. To przyczyniło się do tego, że w 1484 r. został zniszczony. W roku 1794 właściciel zamku Książ - Jan Henryk VI von Hochberg, zlecił wybudowanie w tym miejscu sztucznych ruin. Nie były to ruiny w pełnym tego słowa znaczeniu. Znajdowały się tam pomieszczenia, w których można było zjeść, przenocować, były tam organizowane przyjęcia dla znamienitych gości i zabawy. Jak mógł wyglądać, można chyba zobaczyć odwiedzając zamek Grodziec. Główny budynek jest w pełni zachowany, a reszta obiektu jest częściowo zniszczona. Stary Książ od połowy XIX w. zyskał w dużej mierze charakter atrakcji turystycznej i muzeum, z bogato wyposażonymi wnętrzami. Przez zamek prowadziła trasa turystyczna, biegnąca ze Świebodzic do Szczawna-Zdroju. Znajdowały się na niej punkty widokowe, granitowe ławy i kilka gospód. Punkt widokowy nadal znajduje się przy zamku, od jego wschodniej strony. Warto na niego wejść. Widok Zamku Książ i jego przedzamcza sprawia wrażenie, jakby to były dwa zamki.
Choć Stary Książ położony jest bardzo blisko zamku Książ, to dojście do niego zajmie około pół godziny. To głównie za sprawą urwiska, które je dzieli. Jednak dzięki niemu szlak (oznakowanie niebiesko - żółte) przebiega przez skały i mostki zawieszone na pionowych ścianach skalnych, co stanowi dodatkową atrakcję. Sprawiają wrażenie, jakby się było w wysokich górach. Do Starego Książa można także dojść krótszą i łatwiejszą drogą, ale już bez atrakcji skalnych - zielonym szlakiem, od ostatnich zabudowań, od północnej strony Wałbrzycha. Tu zaczyna się Przełom Pełcznicy. Można tam dojechać samochodem skręcając w prawo zaraz za rondem przy Palmiarni, a następnie znowu w prawo za mostem nad Pełcznicą w gruntową drogę. Inna możliwość, to dojście od zachodniego krańca Świebodzic czerwoną ścieżką edukacyjną. Na odcinku do Starego Książa przebiega cały czas przez rezerwat Przełomy pod Książem. Cisy, wysokie buki, naturalny las bez ingerencji człowieka, stwarzają bardzo miły klimat do spacerowania. Dzięki niemu czuć większą więź z przyrodą. Chciałoby się tam chodzić i chodzić.