Święty Graal na kłodzkim moście

     Kłodzki artysta-plastyk wziął się za artefakty, konkretnie za kielich z ostatniej wieczerzy. Ostatnio zajmuje się odtwarzaniem i rekonstrukcją artefaktów. Uważa, że to ważne, ponieważ wiele przedmiotów i dzieł kultury ginie lub popada w zapomnienie

     - To nie jest żadna fantazja, choć temat dotyczy Świętego Graala, kielicha z ostatniej wieczerzy, do którego - według jednej z legendarnych - Józef z Arymatei zebrał krew z ciała wiszącego na krzyżu Jezusa – przypomina Jarosław Radomski, kłodzki artysta-plastyk. - Jest wiele podań i legend na temat tego kielicha. Jedna z nich mówi o rzekomej obecności Graala w Anglii, w czasach króla Artura – dodaje.

     W sztuce sakralnej kielich jest powiązany ze św. Marią Magdaleną. Ponoć to ona, płacząc pod krzyżem Jezusa, zebrała Jego Krew do kielicha. Dlatego tę świętą przedstawiano z kielichem jako jej atrybutem.

     - Tysiące ludzi przechodzi przez most gotycki nad Młynówką w Kłodzku, jednak mało kto zauważa, że właśnie na tym moście jest widoczny wizerunek Świętego Graala. Jedna z rzeźb przedstawia „Ukrzyżowanie Jezusa i św. Marię Magdalenę” (barokowa rzeźba z 1734 roku). Z boku, po prawej stronie, na dole znajduje się kielich, to właśnie Graal – wyjaśnia Radomski. - Kielich jest uszkodzony, bo piaskowiec, z którego go wyrzeźbiono, uległ erozji. Jednakże na podstawie praktykowanej m.in. przeze mnie metody odtwarzania artefaktów jasno stwierdzam, że to wizerunek Świętego Graala – zapewnia kłodzki plastyk.

     Radomski ostatnio zajął się odtwarzaniem i rekonstrukcją artefaktów. Uważa, że to  ważne, ponieważ wiele przedmiotów i dzieł kultury ginie lub popada w zapomnienie. Dlatego warto byłoby odtworzyć ten wyjątkowy przedmiot.

     - Chcę wykonać jego rekonstrukcję, np. w piaskowcu lub sztucznym kamieniu, aby przypomnieć o historii Świętego Graala – zapowiada Jarosław Radomski. - Bo to nie jedyny przykład Świętego Graala w Kłodzku. W kaplicy św. Marii Magdaleny w Kłodzku (przy ul. Łukasińskiego) znajduje się ołtarz z II połowy XIX wieku, na którym obok sceny z Ukrzyżowanego Jezusa jest wizerunek Marii Magdaleny i Świętego Graala – dodaje.

PIERO – Gazeta Kłodzka
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl