Teatr Arka: Rodzina, czyli cud nad Wisłą
Będzie to przedstawienie o nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 roku, gdzie podczas oblężenia przez Sowietów Warszawy, dokonało się cudowne objawienie Matki Boże Łaskawej. Matka Łaskawa pojawiła się na niebie przed świtem, wypełniając swoją Osobą ciemne jeszcze niebo. Ukazała się odziana w szeroki, rozwiany płaszcz, którym osłoniła stolicę. Matka Boża trzymała w swych dłoniach tarcze, którymi osłaniała miasto Jej pieczy powierzone. Postać Matki Pana widziało, i pozostały tego świadectwa, setki bolszewików atakujących Warszawę.
Będzie to także przedstawienie o Marszałku Piłsudskim, który miał świadomość cudownej pomocy i całe życie mocno czcił Matkę Bożą Ostrobramską. Obraz o Objawieniu pokaże również wielką akcję modlitewną, jaką podjęli wówczas Polacy, aby wygrać bitwę tej wojny, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Obraz sceniczny opowie także o bitwie warszawskiej, która miała zatrzymać nieprzerwany marsz przeważających sił bolszewickiego agresora u wrót Warszawy i stała się momentem zwrotnym w dziejach Europy. (...)
Do współtworzenia przedstawienia zostali zaproszeni przedstawiciele IPN z Wrocławia i z Warszawy, z którym Integracyjny Teatr Arka współpracuje od lat. Premiera spektaklu: 19 grudnia 2018 roku.
Scenariusz: Renata Jasińska
Teksty piosenek: Jarosława Makus
Inspiracja: poezja Krystyny Miłobedzkiej
Kostiumy: Karolina Koniecka
Choreografia: Agata Obląkowska, Jan Nykiel
Muzyka: Krzysztof Gumienny
Obsada:
Matka: Justyna Gumienna
Ciotka 1: Alicja Idasiak
Ciotka 2: Anna Rzempołuch
Wujek: Radosław Wojtas
Marszałek Piłsudski: Alexandre Marquezy
Ksiadz Franciszek: Jan Kot
Pradziadek: Marek Trociński
Żołnierz z Legionów: Andrzej Kusiak
Zobacz także:
strona www Teatru Integracyjnego Arka