Teatr Arka: Świat według Hieronima Boscha
Za dwa tygodnie, 8 kwietnia Integracyjny Teatr Arka zaprosi widzów na premierę przedstawienia „Świat według Hieronima Boscha”. Najnowsza produkcja teatru, ze względu na jego trudną tematykę, przeznaczona jest przede wszystkim dla widzów dorosłych. Renata Jasińska i Jarosława Makus, scenarzystki przedstawienia, podjęły się próby zmierzenia z problemami rozwoju duchowego człowieka, próbują też odpowiedzieć na pytanie, czym jest sztuka, jak oddziałuje na odbiorcę i czy zawierzenie jej ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość i nas samych?
Tytułowy Hieronim Bosch to postać autentyczna. Niderlandzki malarz i rysownik pozostawił po sobie liczny zbiór dzieł o bardzo złożonej symbolice, którą nie do końca byli w stanie zrozumieć współcześni mu odbiorcy z przełomu XV/XVI wieku (Bosch zmarł w 1516 roku). Według historyków sztuki jego prace miały też duży wpływ na działalność XX-wiecznych surrealistów.
- Zagadkowy Mistrz, jego obrazy, tajemnice średniowiecznych bractw, znaki nie dla każdego dostępne, zapomniane informacje o bogactwie chrześcijaństwa, judaizmu, zabrały nas w podróż w nieznane. Otworzyły drzwi do wiedzy, która inspirowała artystów malarzy i nie tylko, przez całe wieki. Pokazały pełnię naszej europejskiej cywilizacji, jako skarbnicy duchowych mocy, poszukiwań i rozwoju. Podjęliśmy się tego zadania, aby zaprosić widza na wycieczkę w głąb siebie. Albowiem każdy człowiek szuka odpowiedzi na główne pytania życia: kim jestem, na czym polega cel mojego istnienia, po co istnieje ten świat, czy istniejemy nadal po śmierci – mówią twórcy spektaklu.
Bohaterką „Świata według Hieronima Boscha” jest Portierka, której przygody są kanwą scenariusza. Portierką może być każdy z nas, z pewnością niejeden widz będzie się z nią utożsamiał, szukając w swym wnętrzu i życiu analogii do tego, co dzieje się na scenie. Ideą przedstawienia jest chęć pokazania, że w głębi nas znajdują się pokłady możliwości, których na pierwszy rzut oka nie widzimy w sobie. Wystarczy jednak tylko bardzo chcieć, by odkryć nowe siły, nowe światło, które poprowadzą nas poza banał powszedniego życia…
Waldemar Brygier - NaszeSudety
Scenariusz: Renata Jasińska i Jarosława Makus.
Reżyseria: Renata Jasińska i Agata Obłąkowska Woubishet
Choreografia: Jan Nykiel i Agata Obłąkowska Woubishet
Muzyka: Łukasz Damrych
Przygotowanie wokalne: Kamila Salach
Scenografia i kostiumy: Dariusz Nowak
Wykonanie kostiumów: Ewa Jobko
Reżyseria świateł i efekty akustyczne: Bartłomiej Pakos
Obsada:
Portierka: Renata Jasińska,
Dziewczynka: Agata Obłąkowska Woubishet
Mistrz: Aleksander Marquezy
Anioł: Kamila Salach
Podróżnik,Syn Marnotrawny: Jan Kot
Nitonisio: Radosław Wojtas
Dance Macabre: Alicja Idasiak, Anna Rzempołuch, Marek Trociński, Andrzej Kusiak
Zobacz także:
strona www Integracyjnego Teatru Arka