Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem
Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.
Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...
Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia
ul. Mickiewicza 9
57–550 Stronie Śląskie
tel./fax: 74 81 42 516
kom. 501 357 324
e –mail: info@villaelise.pl
www: www.villaelise.pl
Villa Elise Park Pension zbudowana została w latach 1900-1902 przez Elisę Losky - synową założyciela i właściciela huty szkła kryształowego – Franza Losky. Nazwa pensjonatu, nie zmieniana od ponad stu lat, pochodzi od jej imienia. W 1994 r. obiekt kupiła firma „Ornatus” - salony sprzedaży odzieży damskiej i męskiej, znajdująca się na Krakowskim Podgórzu przy ul. Kalwaryjskiej 5 (www.ornatus.com.pl), z postanowieniem doprowadzenia willi do dawnej świetności.
Do Państwa dyspozycji oddajemy 9 pokoi 2-osobowych, 2 pokoje 3-osobowe, pokój studio (2 pokoje 2-osobowe) oraz 2 apartamenty (każdy z nich jest przystosowany dla 4 osób) w odrestaurowanym secesyjnym pałacyku. Oryginalny wystrój naszych apartamentów tworzą zarówno stylowe meble i tkaniny, jak również zabytkowe piece kaflowe oraz oryginalne freski umieszczone na sufitach. Łącznie oferujemy Państwu 36 miejsc noclegowych z możliwością dostawek.
Wszystkie pokoje wyposażone zostały w:
- łazienkę z prysznicem i WC,
- TV SAT,
- radio,
- telefon,
- Internet, WiFi
Organizujemy konferencje, spotkania integracyjne oraz imprezy okolicznościowe. Dysponujemy salą mieszczącą do 40 osób, wyposażoną w niezbędny sprzęt. Naszym gościom oferujemy również smaczne dania w restauracji oraz szeroką gamę napoi i alkoholi w kameralnym barze.
Otoczenie naszego pensjonatu stanowi starannie zaprojektowany park z fontanną oraz oczkiem wodnym w pobliżu starego klonu. Eleganckie ławki rozmieszczone w różnych zakątkach pozwolą naszym Gościom zapomnieć o troskach życia codziennego i w pełni cieszyć się otaczającą ich naturą. Stąd wybrać się można na spacer do pobliskiego lasu, jak również spędzić miłe chwile w specjalnie przygotowanym miejscu na ognisko i grilla.
Gmina Stronie Śląskie leży w całości na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na krańcu Ziemi Kłodzkiej, między Górami Złotymi i Bialskimi a Masywem Śnieżnika. 75% powierzchni gminy pokrywają lasy, bogate w unikalną florę i faunę. Są tu doskonałe warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku i kontaktów z naturą, które zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników przyrody. Latem proponujemy zwiedzanie naszej malowniczej okolicy pieszo i na rowerze, korzystając z licznych szlaków turystycznych i tras rowerowych (możliwość wypożyczenia rowerów).
Szczególnie polecamy zwiedzenie Jaskini Niedźwiedziej i sztolni fluorytowej w Kletnie. Wielbicielom sportów zimowych polecamy ośrodki narciarskie na Czarnej Górzeze sztucznym dośnieżaniem, w Kamienicy ze sztucznym dośnieżaniem oraz oświetleniem i w Bielicach ze sztucznym dośnieżaniem oraz oświetleniem. Czy latem, czy zimą, po aktywnym wypoczynku proponujemy relaks i odnowę biologiczną w Centrum Sportu i Rekreacji z krytą pływalnią, oddalonym około 500 m od naszego obiektu. Dla zainteresowanych wypoczynkiem uzdrowiskowym proponujemy zabiegi i kąpiele lecznicze w najstarszym uzdrowisku w Polsce, Lądku Zdroju. Polecamy również wypoczynek w siodle: przejażdżki konne, rajdy konne, kuligi, przejażdżki bryczkami, naukę jazdy konnej. Wolny czas wypełniamy profesjonalnie organizowanymi imprezami rekreacyjno – sportowymi.
Z myślą o potrzebach naszych gości „Villa Elise” łączy w sobie zalety kameralnego miejsca wypoczynku i pracy. Profesjonalna i życzliwa obsługa sprawi, iż każdy dzień pobytu u nas będzie dla Państwa niezapomniany.
Serdecznie zapraszamy...