W domu Karla Hubáčka będzie muzeum

  • źródło: Profimedia.cz

    źródło: Profimedia.cz

  • źródło: Profimedia.cz

    źródło: Profimedia.cz

  • źródło: Profimedia.cz

    źródło: Profimedia.cz

     Twórca znanej powszechnie budowli na szczycie Ještědu, czy równie potężnego, ale nieistniejącego już centrum handlowego o tej samej nazwie, mieszkał w Libercu, nadzwyczaj skromnie, w domu zaprojektowanym przez samego siebie. Karel Hubáček (jego setne urodziny obchodzilibyśmy w lutym 2024 roku) projekt segmentowego domu stworzył w 1959 roku. Miał stać się alternatywą dla rozpowszechnionej w tym czasie idei budownictwa wielorodzinnego i blokowego.

     Projekt okazał się zbyt nowatorski, jak na swoje czasy i nigdy nie wszedł do masowej produkcji, nie mając tym samym szansy na zastąpienie wielkich, czechosłowackich blokowisk, które dzisiaj szpecą wiele miast. Jedną z przyczyn niepowodzenia mogła też być wysoka cena. Planowano, że będzie to 70 000 koron, co odpowiadało cenie przeciętnego mieszkania, jednak w ostatecznym rozrachunku okazało się, że będzie to ponad dwa razy więcej.

     Pozostał jedynie prototypowy obiekt, który po nieudanym wdrożeniu do produkcji, Hubáčkowie najpierw dzierżawili od państwa, a potem go kupili i zamieszkali w nim. W trakcie wieloletniej eksploatacji okazało się, że potrzebne są zmiany w jego konstrukcji, bowiem wymiana ciepła przez zastosowane w pierwotnym projekcie ściany, była zbyt duża.

     Pod koniec ubiegłego roku dom Hubáčków został zakupiony przez województwo libereckie. Po niezbędnych adaptacjach ma być udostępniony dla zwiedzających jeszcze latem bieżącego roku. Z powodu niewielkiej powierzchni, zwiedzanie będzie możliwe w grupach do 10 osób. Dom składa się z pokoju dziennego, kuchni, jadalni, sypialni oraz garażu. Ciekawostką konstrukcyjną jest przesuwana ściana, która pozwalała na podzieleniu dużej sypialni na dwie mniejsze.

     We wnętrzu zobaczyć będzie można m.in. oryginalne meble, obrazy oraz nagrody, które architekt otrzymał za wiele swych projektów, w tym Nagrodę Perreta otrzymaną w 1969 roku za projekt nadajnika i hotelu na Ještědzie od Międzynarodowej Unii Architektów.

Waldemar Brygier - NaszeSudety

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl