Wejdź do grobowca Tutanchamona

 

     W połowie marca liberecka biblioteka udostępni w swoich pomieszczeniach obszerną wystawę zatytułowaną „Magia odkryć. Od hieroglifów do Tutanchamona”. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. podświetloną kopię kamienia z Rosetty, dowiedzieć się więcej o rozwoju pisma egipskiego i procesie jego odczytania przez Champolliona, zwiedzić model komory grobowej Tutanchamona i zgłębić tajemnice mumifikacji.

     Wystawa przygotowana została przez Czeski Instytut Egiptologiczny Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Karola w Pradze i upamiętnia dwie ważne rocznice, które światowa egiptologia obchodziła w 2022 roku. W 1822 roku Jean-François Champollion odkrył sposób odczytywania starożytnych hieroglifów, co dało początek nowożytnej egiptologii jako nauce. Sto lat później, w listopadzie 1922 roku, szczęście uśmiechnęło się do Howarda Cartera, który odkrył grobowiec niemal nieznanego wówczas króla Tutanchamona w Dolinie Królów. Dziś jego imię znane jest ludziom na całym świecie, podobnie jak skarby znalezione w miejscu jego pochówku.

     Wystawa przybliży zwiedzającym ścieżki, którymi podążały wspomniane wyżej osobowości, próbując dokonać fundamentalnego dla światowej nauki odkrycia, a także zaprezentuje same odkrycia. Każdy będzie miał okazję dowiedzieć się, jak działa system pisma hieroglificznego starożytnego Egiptu, jakich innych rodzajów pisma używali Egipcjanie oraz jak zmieniał się ich język i jego struktura gramatyczna. Wystawa jasno pokaże też, że odczytanie hieroglifów stanowiło kluczowy moment na drodze do zrozumienia kultury i historii starożytnego Egiptu. Od tego czasu badacze i archeolodzy lepiej zrozumieli odkrywane przez siebie zabytki i funkcję odkrywanych przedmiotów. Będzie też można lepiej zrozumieć sposób życia starożytnych Egipcjan, ich sposób myślenia o świecie oraz ich wyobrażenia o życiu po śmierci, które było dla nich tak ważne.

     Druga część wystawy dosłownie wciągnie zwiedzających do grobowca Tutanchamona i przedstawi nie tylko historię jego odkrycia, ale także wiele lat systematycznej pracy, która nastąpiła później, a także nowe odkrycia naukowe związane z tym monarchą.

     Wystawa przeznaczona jest dla dzieci, dorosłych i grup szkolnych. Oprócz samej wystawy, będzie ona także oferować program towarzyszący. Biblioteka przygotowuje m.in. profesjonalny wykład tematyczny i grę zadaniową dla dzieci. Wystawę otworzy zwiedzanie z przewodnikiem w środę 12 marca o godz. 17:00. Będzie ona prezentowana w bibliotece do 30 maja.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: denik.cz

 

Jeśli podoba Ci się nasza redakcyjna praca i uważasz, że jest przydatna, to...
Jeśli podoba Ci się nasza praca, postaw nam kawę na buycoffee.to

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl