Wielkie liczenie zwierząt w Karkonoszach

  • Cietrzewie. Fot. Archiwum Lasy ČR

    Cietrzewie. Fot. Archiwum Lasy ČR

     Cztery lata trwało liczenia motyli, ptaków, nietoperzy i jeleni w Karkonoszach, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie gór. Projekt „Fauna Karkonoszy”, będący największym przedsięwzięciem liczenia zwierząt w historii, dobiegł właśnie końca.

     Okazało się, że na terenie Karkonoszy żyje 20 gatunków nietoperzy. Wiele z nich odkrytych zostało w miejscach, o których wcześniej przyrodnicy nie wiedzieli, na przykład borowce leśne znalezione zostały w buczynach koło Špindlerovego Mlýna.

     Wśród ptaków zarejestrowano 194 gatunki, w tym 162 gatunki gniazdujące w Karkonoszach. W porównaniu do poprzednich badań zniknęło lub nie zostało zarejestrowanych w czasie ostatnich czterech lat dziewięć gatunków, w tym głuszec zwyczajny. Z kolei znaleziono dziesięć nowych gatunków, na przykład rzadkiego dzięcioła trójpalczastego, w ilości aż 10 gniazdujących par.

     20 lat temu zarejestrowano zaledwie jedną parę kląskawki zwyczajnej, a obecnie jest ich w Karkonoszach około 40-50 par. Alarmujący jest za to stan liczebny czajki zwyczajnej, który zmniejszył się w porównaniu do poprzednich badań aż o 80%. Ma to z pewnością związek z gospodarką polną i łąkową w niższych partiach Karkonoszy.

     Wyniki monitoringu świata motyli pokazały, że zniknął cały szereg rzadkich gatunków, ale z drugiej strony pocieszającym jest fakt, że w wielu lokalizacjach dobrze radzą sobie modraszki, chronione nie tylko przez krajowe, ale również europejskie prawo.

     W ramach przeprowadzonego projektu, telemetryczne obroże dostało 50 karkonoskich jeleni i łań, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Dzięki obrożom przyrodnicy mogą zbierać informacje o całorocznej aktywności zwierząt, co przyczyni się do lepszej organizacji prac związanych z ochroną miejsc, które te ssaki często niszczą.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: Aleš Vaníček – denik.cz
CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl