Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 638Wszystkich: 14211368

Wrocławska Europa XVII wieku

2016-09-19 20:37

     Pierwsza połowa XVII wieku to czas wojny 30-letniej i w powszechnej opinii okres, gdy mało kto miał czas na myślenie o sztuce, a co dopiero na jej tworzenie. Jak błędne jest to mniemanie świadczy otwarta dzisiaj we wrocławskim Muzeum Narodowym wystawa zatytułowana „Wrocławska Europa”. To przede wszystkim pierwsza w historii wystawa przybliżająca twórczość działającego we Wrocławiu Bartłomieja Strobla (1591-1647), a także przypomnienie postaci biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda Wazy (1613-1655), mecenasa sztuki i hojnego ofiarodawcy.

     Dzieła Strobla znajdziemy rozsiane po całym świecie. Jedno z najbardziej znanych, a jednocześnie największych, obraz zatytułowany „Uczta u Heroda i ścięcie św. Jana Chrzciciela”, namalowany prawdopodobnie na zamówienie króla Władysława IV, znajduje się na przykład w madryckim Museum del Prado. W zbiorach Muzeum Narodowego również znajdują się jego obrazy, ale wśród prezentowanych na wystawie eksponatów zajmują zaledwie niewielki procent. Reszta pochodzi z wielu miejsc w Polsce i Europie (m.in. z Mińska, Oxfordu, Berlina), a także z terenu Śląska: z Nysy, Otmuchowa, Grodkowa, Barda czy Ząbkowic Śląskich.

     - O każdy z obrazów na wystawie toczona była wielokrotnie bardzo rozbudowana kampania, wręcz batalia, by je pozyskać. Niezwykłość wystawy polega na tym, że udało nam się zebrać w jednym miejscu dzieła tak mocno rozrzucone po Europie. Ich pozyskanie to wynik trwających czasami miesiące negocjacji, rozmów, różnego rodzaju prób ich pozyskania. Większość z nich, na szczęście zakończyła się sukcesem – powiedział nam Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

     Oprócz dzieł Strobla, na ekspozycji zobaczyć możemy m.in. prace takich artystów jak Wilhelm Hondius, Tobias Kramer, Hans Rieger czy Johann Pfister. Wszystkie prezentowane na wystawie eksponaty są bezcenne, ale jest kilka, które szczególnie mocno przyciągają uwagę oglądających. Takimi są np. obraz „Matka Boska ze świętym Dominikiem i świętym Mikołajem” z Grodziska Wielkopolskiego, który poddany renowacji i usunięciu XIX-wiecznych przemalowań odkrył oryginalne dzieło Strobla wraz z jego sygnaturą. Długo w oniemieniu stać można przed niezwykłą, przebogato zdobioną rubinową sukienką częstochowskiej Madonny, która po raz pierwszy opuściła Jasną Górę, by zachwycić we Wrocławiu. Warto też mieć świadomość, że srebrne i złote precjoza, zachwycające kunsztem wykonania, to często artefakty pochodzące z niedostępnych klasztornych i katedralnych skarbców.

     Wystawie towarzyszy videoart przygotowany specjalnie na wystawę „Wrocławska Europa” przez Lecha Majewskiego. Inspiracją dla artysty był wspomniany już obraz z Museum del Prado, którego nie udało się przywieźć na wrocławską wystawę – byłoby to przedsięwzięcie tak karkołomne, że hiszpańscy muzealnicy nie wyrazili na to zgody. I nie pomogło wstawiennictwo i poparcie wysoko postawionych osób, nawet króla Hiszpanii, Filipa VI Burbona. Wystawie towarzyszą papierowe postacie, jakby żywcem wyjęte z XVII-wiecznych obrazów. Od najbliższego weekendu aż do 10 grudnia odbywały się będą również różnorakie imprezy towarzyszące, od wykładów, kuratorskich oprowadzeń po zajęcia warsztatowe dla dzieci.

     Zapraszamy, polecamy! Wystawa czynna będzie do końca 2016 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl

 


Zobacz także:
strona www Muzeum Narodowego we Wrocławiu 
strona www poświęcona wystawie "Wrocławska Europa" 
wydarzenia towarzyszące wystawie "Wrocławska Europa" 

 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook