Wzgórza Strzegomskie - opis pasma

     Wzgórza Strzegomskie położone są pomiędzy dolinami Nysy Szalonej i Strzegomki na północno-zachodnim krańcu Przedgórza Sudeckiego. Na południu od Sudetów oddziela je Obniżenie Podsudeckie, zaś na północy łagodnie przechodzą w Wysoczyznę Średzką. Z powodu otaczających je równin, wyglądają dość imponująco, mimo że osiągają zaledwie 353 metry (Krzyżowa Góra) i są najniższą częścią Przedgórza. Poprzecinane są licznymi dość głębokimi dolinami rzek, co łatwo sobie uzmysłowić, na przykład podczas wycieczek rowerowych, gdzie w zrealizowanie trzeba włożyć sporo wysiłku. 

     W krajobrazie Wzgórz Strzegomskich dominują wzgórza porośnięte lasami, na których często można spotkać wychodnie skalne, które okazały się odporniejsze na warunki zewnętrzne niż reszta skał. Charakterystyczne, zwłaszcza w południowej części są kamieniołomy, w których wydobywa się granit i kaoliny.

     Warto jeszcze wspomnieć, że Wzgórza Strzegomskie są dzielone na trzy pasma, a mianowicie:
  - pasmo południowe - to najwyższa część, zbudowana z granitu (masyw Strzegom-Sobótka). Wyróżnić tutaj można kilka charakterystycznych wznieiseń: Góra Zwycięstwa (323 m), Czeska Góra (321 m), Gęsie Góry (351 m), czy wreszcie najwyższą Krzyżową Górę (353 m)
  - pasmo środkowe - na północ od linii Rogoźnica-Goczałków Górny-Jaroszów. Dominują tutaj kopulaste wierzchołki dochodzące do 288 m (Jagodne). Liczne wyrobiska świadczą o bogatej przeszłości górniczej tego regionu
  - pasmo północne - w wielu miejscach zachowały się ślady górnictwa złota.

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl