Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-10-01 13:05

    Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych wydał reprint mapy szlaków turystycznych w Górach Sowich, wydanej w 1919 roku przez Wydawnictwo Otto Hellmanna w Dzierżoniowie (Reichenbach in Schlesien). Mapa jest w skali 1:50 000, a jej autorem był Hermann Henkel. Mapę można bezpłatnie otrzymać w wałbrzyskim oddziale DZPK, również pocztą, ale w tym wypadku trzeba przesłać na adres oddziału zaadresowaną do siebie kopertę ze znaczkiem

  • 2024-05-19 23:27

    Książka zawiera opisy 112 gatunków roślin chronionych przedstawionych na 230 fotografiach. Opisy dotyczą biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony poszczególnych gatunków oraz niepublikowanych w książkach tego typu informacji m. in. z wyjaśnieniem źródła pochodzenia nazw polskich i łacińskich, najnowszych badań z zakresu zapylania kwiatów, medycyny, ochrony środowiska, ziołolecznictwa, magii, zabobonów, architektury, symboliki itp.

  • 2024-05-17 08:15

    Dzieje Środy Śląskiej zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno historyków oraz regionalistów, jak i jej mieszkańców. Leżące w połowie drogi pomiędzy Wrocławiem a Legnicą miasto dzieliło często losy tych dwóch stolic księstw śląskich, a także przeżywało wzloty i upadki w ramach Korony Czeskiej, Austrii Habsburgów, Prus i Niemiec. W wyniku II wojny światowej Środa Śląska znalazła się w granicach Polski. Poza tą wielką historią miasto posiada wartości, którymi szczyci się do dzisiaj

  • 2024-05-17 08:10

    28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada… sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego z mission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam...

  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 625Wszystkich: 14212784

Z Karpacza do Szklarskiej autobusem

2020-06-19 20:07

     Położenie dwóch najpopularniejszych po naszej stronie karkonoskich kurortów aż się prosi o bezpośrednie połączenie autobusowe. Jak dojechać z Karpacza do Szklarskiej i ze Szklarskiej do Karpacza? Takie pytania pojawiają się w naszej redakcyjnej poczcie niezwykle często. Wreszcie możemy odpowiedzieć konkretem!

     Przed wojną, zarówno do Karpacza, jak i do Szklarskiej Poręby, w słoneczne weekendy pociągi przybywały niemal co chwilę, nawet z tak odległych miast jak Berlin. Wylewające się z nich masy turystów szły w góry, przechodziły Karkonosze pomiędzy obiema miejscowościami i wieczorem wracały do domu. Ci startujący ze Szklarskiej wracali z Karpacza, zaś ci którzy wędrówkę rozpoczynali w Karpaczu, wracali ze Szklarskiej Poręby. Jak wyglądała sama wędrówka, opisuje w swoich wspomnieniach nestor polskiej turystyki, Mieczysław Orłowicz, patron najdłuższego sudeckiego szlaku (Głównego Szlaku Sudeckiego), nie pozostawiając na niemieckich turystach suchej nitki…

     Jeleniogórski PKS od 26 czerwca wznawia kursy pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem. Informacja ta z pewnością ucieszy wielu turystów, którzy swój urlop planują w tym roku w Karkonoszach. Autobusy z obu miejscowości będą startowały o godz. 8:10, 9:15, 16:50 oraz o 18:00. Warto tutaj dodać, że w Karpaczu autobusy będą zaczynały swoje kursy (i kończyły je) na przystanku Biały Jar, a więc nie będą kursowały do Karpacza Górnego. Z połączenia będzie można korzystać codziennie.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomasz Fraszczyk2020-06-23 00:00

    Warto w tym miejscu przypomnieć starą koncepcję połączenia Szklarskiej Poręby i Karpacza lekką kolejką górską z elementami kolei zębatej:
    https://www.parawedrowna.pl/2020/04/karkonoska-kolej-gorska-komunikacj a-szynowa-region-jeleniogorski.html

  • Tomek Nawrot2020-06-26 09:51

    Koszt budowy byłby bardzo duży, a drogi dla autobusów już istnieją.

  • Adam Włoch2020-06-29 10:16

    Śmiem twierdzić, że te drogi jednak nie istnieją. Droga biegnąca przez Miłków nie nadaje się do prowadzenia ruchu w takim natężeniu, jak obecnie.

  • Tomek Nawrot2020-07-20 08:09

    Hmm... Za każdym razem, gdy byłem w Szklarskiej i Karpaczu widziałem wiele autobusów, także na drodze łączącej te dwie miejscowości. Jadąc własnym samochodem nie zauważyłem też żadnych odcinków nie nadających się do jazdy autobusem. Poza tym zakładając, że trzeba byłoby wyremontować krótki odcinek drogi, to koszt tego jest niewspółmiernie niski od wybudowania od podstaw kolejki łączącej Szklarską z Karpaczem, nieprawdaż?

  • Kamila Wawrzynkiewicz2020-08-07 20:31

    A skąd dokładnie rusza autobus ze Szklarskiej Poręby? Wiem że to przystanek Szklarska Poręba Górna. Bilet można kupić u kierowcy? Bo przez internet opcja jest niedostępna.

  • Anna Gubernat2020-08-27 09:23

    Czy we wrześniu również przejade tym kursikiem ze Szklarskiej do Karpacza?

Komentarz
Facebook