ZOO na ratunek faunie Sahary

     Sahara kojarzy się ze spaloną ziemią, tymczasem nic bardziej mylnego. To prawdziwa oaza niezwykłych gatunków zwierząt i roślin przystosowanych do skrajnych warunków środowiska. W najbliższy piątek (26.02) we wrocławskim zoo będzie można poznać historię przywrócenia do natury oryksa szablorogiego, hodowli lisa pustynnego – fenka oraz poszukiwania ssaków morskich na Saharze. Będzie to czwarte spotkanie z cyklu o ochronie zwierząt organizowane przez wrocławskie zoo – ZOO NA RATUNEK. Tym razem pracownicy ogrodu opowiedzą jak ogrody zoologiczne przyczyniają się do przetrwania zagrożonych gatunków na przykładzie fauny saharyjskiej.

     Oryksy szablorogie (Oryx dammah) opisano po raz pierwszy 190 lat temu, w 1826 r. W 2000 r. zostały sklasyfikowane jako gatunek wymarły w naturze. Od prawie 20 lat trwa walka o uratowanie tego gatunku, w który bardzo mocno włączyły się ogrody zoologiczne, w tym wrocławski. Coraz częściej podejmowane są również próby przywrócenia oryksa do jego środowiska naturalnego. W tym celu powstają w Afryce stacje hodowlane, gdzie sprowadzane są osobniki z różnych ogrodów zoologicznych, których potomstwo przystosowuje się do życia w naturze w parkach narodowych Tunezji, Maroka, Czadu.

     Początkiem ratowania zagrożonych gatunków, które realizują, zrzeszone w organizacjach branżowych, ogrody zoologiczne, jest międzynarodowa koordynacja hodowli ex situ w ramach dwóch programów: EEP (European Endangered Species Programmes) i ESB (European Stud Book). Wrocławskie zoo bierze udział w 47 programach EEP i 61 ESB, prowadząc m.in. koordynację hodowli lisa pustynnego, czyli fenka (Vulpes zerda). Na przykładzie tego małego ssaka, europejski koordynator hodowli fenków – Anna Mękarska, opowie na czym polega jej praca i opieka nad 150 liskami w 50 ogrodach. Wyjaśni też w jaki sposób koordynacja hodowli przyczynia się do poznania biologii gatunku i jego ochrony na Saharze.

     Na koniec spotkania pojawi się zaskakujący temat – najnowszy projekt badawczy wrocławskiego zoo, jakim jest poszukiwanie ssaków morskich na Saharze. Chodzi o poszukiwania i badania manatów afrykańskich (Trichechus senegalensis) w rzece Niger. Manaty te zamieszkują bowiem wody przybrzeżne Afryki Zachodniej wpływając do rzek nawet na odległość 2 000 km od ujścia do Atlantyku. Będzie można również dowiedzieć się dlaczego we wrocławskim zoo pływają manaty karaibskie, a nie afrykańskie.

     Spotkaniu towarzyszyć będzie wieczorny spacer do pawilonu Sahary, gdzie mieszają oryksy szablorogie i fenki oraz do strefy Dżungli Kongo w Afrykarium na specjalny pokaz karmienia manatów karaibskich, kuzynów manatów afrykańskich, czyli Armstronga i Gumle.

ZOO NA RATUNEK faunie Sahary
Kiedy i gdzie: 26. lutego 2016 r., g. 17:00, sala konferencyjna Afrykarium
Warunki udziału: zakup biletu wstępu do zoo lub wpłata minimum 10 zł/osoba na cel ochrony zagrożonych gatunków w ich naturalnym środowisku na specjalne konto: 48 1020 5226 0000 6202 0532 5677 z dopiskiem SAHARA

Więcej na: http://www.zoo.wroclaw.pl/index.php?strona=262&id_kat=988

 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl