Zwiedzanie prywatnych zamków i pałaców w Czechach
Pałac Blatná. Fot. Turistická oblast Písecko Blatensko
Pałac Dobříš. Fot. Aleš Motejl
Pałac Orlík nad Wełtawą. Fot. Jiří Jiroušek
Pałac Častolovice
Pałac Častolovice. Fot. Gerald Blondy
Pałac Nové Hrady. Fot. Archiwum DSVČ
Obok setek państwowych zamków i pałaców w Czechach istnieje mnóstwo siedzib, które znajdują się w prywatnych rękach. Większość z nich 25 maja zainaugurowało sezon turystyczny. Ciekawe wnętrza oferują na przykład Častolovice, Kostelec nad Orlicí, Blatná, Karlova Koruna czy Orlík nad Vltavou. Zaplanujmy wycieczkę szlakiem prywatnych zamków i pałaców, może uda nam się spotkać potomków rodów szlacheckich…
Tajemniczy zamek Houska
Zamek Houska leżący około 50 km na północ od Pragi, w przepięknej krainie, wśród lasów Kokorzyńskich, niedaleko jeziora Machy, uważany jest za jedną z najbardziej tajemniczych budowli w Czechach. Według legendy, wzniesiony został na skale, w której znajdował się otwór prowadzący do samego piekła. Nocą pojawia się tam podobno straszliwa postać mnicha, z twarzą zasłoniętą czarnym kapturem. Strzeże on wejścia do piekła i straszy śmiałków, którzy odważą się odwiedzić zamek późną porą. Zagadka dotyczy także zdjęć robionych na zamku - podobno nigdy dobrze nie wychodzą. Ze względu na świetną akustykę, na dziedzińcu odbywa się wiele koncertów. Czasami gości witają właściciele, potomkowie Josefa Šimonka, czeskiego przedsiębiorcy, polityka i senatora, który nabył zamek w roku 1924.
Pałac Karlova Koruna - barokowe dzieło Santiniego
Pałac Karlova Koruna w Chlumcu nad Cidlinou uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski. Jak będziemy mieć szczęście, spotkamy w pałacu samego właściciela, hrabiego Francesca Kinsky'ego dal Borgo.
Pałac Blatná oferuje sześć tras zwiedzania
Wodny pałac Blatná ulokowany jest niedaleko zamku Švihov i pałacu Červená Lhota, w pobliżu miasta Strakonice w Czechach Południowych. Należy do najlepiej zachowanych wodnych siedzib szlacheckich w Czechach. Pałac otacza piękny park angielski, który zamieszkuje stado danieli. Nad budowlą dominuje biała wieża, pięknie odbijająca się w tafli wody. Na gości czeka między innymi zwiedzanie salonu orientalnego, barokowego, w stylu empire, myśliwskiego oraz galerii rodowej właścicieli. Pałac został w 1990 roku zwrócony, w ramach restytucji, potomkom barona Karela Hildprandta.
W pałacu Nelahozeves zwiedzimy Domek Dvořáka
Pałac Nelahozeves, jedna z najpiękniejszych budowli renesansowych w Czechach, leży około 35 km na północ od Pragi, na lewym brzegu Wełtawy. Stała ekspozycja pałacowa obejmuje dwanaście salonów ilustrujących życie bogatej rodziny szlacheckiej w Czechach w XIX wieku. Zobaczymy tu między innymi sypialnię damską i męską, jadalnię, salonik muzyczny, kaplicę rodzinną i bibliotekę. Pałac z całym wyposażeniem został zwrócony w roku 1993 książęcej rodzinie Lobkowiczów.
Pałac Nové Hrady zaprasza do rozkwitłych ogrodów i galerii kapeluszy
Ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl pałac Nové Hrady należy do nielicznych rokokowych budowli w Czechach. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa "Małym Schönbrunnem" lub "Czeskim Wersalem". W ramach zwiedzania stałej ekspozycji pałacowej zobaczymy wyjątkową wystawę zabytkowego wyposażenia oraz zajrzymy do prywatnych komnat właścicieli. W budynku oranżerii mieści się galeria kapeluszy angielskich, prezentująca ponad sto damskich nakryć głowy o najdziwniejszych fasonach, z różnych materiałów i we wszelkich kolorach. Poznamy tu historię noszenia kapeluszy, technologii produkcji i mody w danej epoce. Pałac został po roku 1989 zwrócony wnukom ostatniego właściciela Josefa Bartonia, producenta tekstyliów, a w roku 1997 zakupiony przez małżonków Petra i Magdę Kučerów.
Orlík - średniowieczny zamek nad Wełtawą
Zamek Orlík ulokowany jest nad zaporą o tej samej nazwie. Od czasów panowania Karola IV budowla należała przeważnie do czeskich rodów szlacheckich, między innymi do Švamberków, Eggenbergów i Schwarzenbergów. Bogato wyposażone wnętrza stanowią cenny przykład stylu życia szlachty w XIX wieku. Szczególnym pięknem wyróżnia się tak zwany Salon Teski z rzeźbionym stropem kasetonowym i ścianami, dziełem rzeźbiarza Jana Teski, wykonanym w latach 1882 – 1884. W podobnym romantycznym duchu jest ozdobiony i wyposażony okazały Salon Rycerski. Do ciekawostek należy akwarium ryb słodkowodnych. Właścicielem Orlíka jest Jan Nepomuk Schwarzenberg, syn Karla VII. Schwarzenberga, któremu zamek został zwrócony, razem z innymi majątkami rodowymi, w roku 1992.
W Častolovicach przywitają nas przytulne wnętrza
W pałacu w Častolovicach mieszka właścicielka Hrabina Diana Phipps Sternbergova. Do najpiękniejszych pomieszczeń należy Sala Rycerska z renesansowym kasetonowym stropem oraz ozdobione kwiatami krużganki arkadowe. Na każdym kroku widać dobry gust i profesjonalizm hrabiny Diany, wyśmienitej architektki wnętrz. Z jej talentu skorzystała również rodzina Olgi i Wacława Havlów. Przyjaźń hrabiny z parą prezydencką przypominają dwa drzewa zasadzone niedawno specjalnie dla Olgi Havlovej. Pałac gościł także przedstawicieli Czwórki Wyszehradzkiej. Atrakcją turystyczną jest tutejszy zwierzyniec z wybiegiem pełnym jeleni i białych danieli. Co roku odwiedza go ponad 80 tysięcy gości. Jest to również ulubione miejsce pani hrabiny, zwierzęta rozpoznają ją już z daleka. Jej drugim ulubionym miejscem jest ogród różany, w którym można podziwiać niemal dwieście gatunków róż. Liczne z nich pani Diana przywiozła z Anglii, gdzie spędziła część swojego życia.
Pałac Dobříš – rokokowa perełka
Pałac Dobříš leży około 50 kilometrów od Pragi, nieopodal miasta Příbram i pogórza Brdy. Współczesny wygląd pałacu pochodzi z lat 1745-1765, gdy jego przebudowę zlecił Jindřich Pavel Mansfeld. Ród szlachecki Colloredo – Mannsfeld mieszkał aż do wywłaszczenia przez Niemców w roku 1942. Po drugiej wojnie światowej doszło do ponownej konfiskaty, tym razem przez komunistyczną Czechosłowację. W 1998 roku pałac wraz z ogrodami wrócił w ręce rodziny Colloredo – Mannsfeld. Na zwiedzających czekają między innymi stałe ekspozycje w 11 salonach w stylu rokokowym i klasycystycznym oraz przepiękna sala lustrzana, ulubiona na przyjęcia weselne. Budowlę otacza ogród francuski, który z ornamentami kwiatowymi i żywopłotami nawiązuje do wiedeńskiego pałacu Shönbrunn.
Anna Gruszczyńska - CzechTourism