Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 26708Wszystkich: 5773088

18x Ještěd w jeden dzień

2015-05-17 08:34

     Gdy turysta wespnie się na Ještěd, to z przyjemnością zasiądzie, by odpocząć i napawać się widokiem, jaki rozpościera się ze szczytu, albo skorzysta z oferty tutejszej restauracji, by nabrać sił przed dalszą wędrówką. Radim Třešňák nie jest jednak zwykłym turystą, bo 9 maja na Ještěd wszedł i zszedł z niego 18 razy w ciągu jednego dnia. Swym wyczynem o jedno wejście pobił dotychczasowy rekord, który ustanowiony został w listopadzie ubiegłego roku przez Milana Linkę.

     Każde swe wejście rozpoczynał od dolnej stacji kolei linowej, a kończył w recepcji hotelu na szczycie. Pierwsze wejście rozpoczął 15 minut przed piątą rano, a ostatnie skończył kwadrans przed północą. W tym czasie suma podejść zamknęła się w liczbie 7 550 metrów. Třešňák miał okazję poznać pogodową kapryśność gór, od pięknego słońca po deszcz, burzę i nawet gradobicie.

     Historia rekordowych wejść na Ještěd sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy to liberecki wspinacz Rudolf Kauschka, w 1922 roku wszedł na niego 12 razy w ciągu jednego dnia. Od roku 2000, gdy Jizersko-ještědský horský spolek zaczął ewidencjonować rekordy związane z Ještědem, już kilka razy pokonywany był rekord Kauschki. W roku 2004 na szczyt wszedł 13 razy František Párys, potem w roku 2006 piętnaście razy bracia Mikuláškowie i w końcu w 2008 roku 16 razy wszedł na wierzchołek Pavel Schröter.

     Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze, że niektóre źródła podają, iż w roku 1989 podczas akcji nazwanej K-2, niektórzy z jej uczestników wchodzili na szczyt Ještědu nawet po 20 razy. W tamtym czasie Jizersko-ještědský horský spolek jeszcze nie istniał i nie ma dostatecznie potwierdzonych informacji, by można było uznać to za oficjalne wyniki.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie:
Martin Trdla – www.idnes.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook