Administracyjny koniec Bierutowic?
Starsi wiekiem turyści, odwiedzający od lat Karkonosze, doskonale znają nazwę Bierutowice. Po II wojnie światowej, w 1946 roku nazwano tak dzisiejszą górną część Karpacza, upamiętniając w ten sposób pierwszego przywódcę Polski Ludowej, Bolesława Bieruta.
Próżno szukać tej nazwy na współczesnych mapach. Nawet wydany w 1993 roku tom „Karkonosze” Słownika Geografii Turystycznej Sudetów odsyła z hasła „Bierutowice” do hasła „Karpacz Górny”. Jednocześnie autorzy Słownika błędnie podają, że w 1989 roku zmieniono nazwę Bierutowic na Karpacz Górny. Tak naprawdę stara nazwa nigdy oficjalnie nie została zmieniona i Karpacz Górny to administracyjnie wciąż są Bierutowice!
Szybko się to jednak zapewne zmieni, bo miasto Karpacz rozpoczęło konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy górnej części miasta. Do mieszkańców ulic: Karkonoskiej, Linowej, Pustej, Kąpielowej, Szkolnej, Saneczkowej, Suchej, Strażackiej, Kamiennej, Podleśnej, Zamkowej, Na Śnieżkę, Przewodników Górskich, Spokojnej i Partyzantów wystosowana została prośba o wypełnienie karty konsultacyjnej, w której należy wypowiedzieć się w sprawie planowanej zmiany nazwy. Karta dostępna jest w Urzędzie Miejskim, a także w internecie, można ją składać w urzędzie do końca listopada.