Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 88Wszystkich: 13088383

Aktualności z czeskich ośrodków narciarskich

Bílá. Fot. Tomáš Rucký
Bílá. Fot. Tomáš Rucký
2022-01-28 08:48

     W czeskich ośrodkach narciarskich panują dobre warunki do szusowania. Na stokach w Karkonoszach leży od 20 do 120 cm śniegu, działają wszystkie ośrodki narciarskie. W stacji Černá hora leży 60-80 cm śniegu, otwartych jest około 16 km tras. Kolejnych 10 km tras otwartych jest także w Pecu pod Śnieżką, dalsze 6,7 km w Malej Upie, a dodatkowe 4 km – w stacji Černý Důl. Łącznie na jednym karnecie w kompleksie Černá Hora – Pec można przejechać obecnie ponad 40 km tras i działa 40 wyciągów. W Szpindlerowym Młynie czynnych jest ponad 23 km tras zjazdowych i działa 10 wyciągów. W Rokytnicy nad Jizerou na narciarzy czeka ponad 15 km tras i 15 wyciągów. Świetne warunki panują w stacji Benecko. Na stokach leży tu 70-100 cm śniegu, działa 13 wyciągów i czynnych jest 4,5 km tras.

     Trochę słabsze warunki panują w Górach Izerskich. Najwięcej tras czeka na narciarzy na górze Tanvaldský Špičák – niemal 8 km przy pokrywie śniegowej sięgającej 40-90 cm na trasach. Na górze Ještěd koło Liberca działają 4 wyciągi, a łączna długość udostępnionych tras wynosi niemal 3,5 km.

     Z ośrodków narciarskich działających w innych pasmach górskich, na uwagę zasługują stacje położone w Górach Orlickich. Od 80 do 130 cm śniegu leży na trasach zjazdowych w Říčkach (otwarte są 4 km tras zjazdowych). W stacjach Deštné i Červená Voda do dyspozycji narciarzy jest po około 5 km tras zjazdowych. Natomiast w Jesionikach najlepsze warunki panują w Koutach nad Desną (ponad 9 km tras), w Karlovie (ponad 9 km tras), w Ramzovej (ponad 8 km tras) i w ośrodku Praděd (4,5 km tras). W położonej pod Śnieżnikiem Dolnej Moravie na narciarzy czeka ponad 10 km tras zjazdowych, pracują wszystkie wyciągi, pokrywa śniegowa wynosi od 45 do 95 cm. W Beskidach najlepsze warunki panują obecnie w ośrodku Bílá. Narciarze mogą tu korzystać z 6 wyciągów i ponad 5 km tras zjazdowych.

     Przed wyjazdem do Czech polecamy zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19, dostępnymi na stronie czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx. Aktualne informacje dotyczące czeskich ośrodków narciarskich są dostępne na stronie www.holidayinfo.cz.

Anna Gruszczyńska - CzechTourism 
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Zielarka z Grabowca2022-02-03 12:37

  Co to znaczy "w stacjach..." i tu nazwa miejscowości? Chyba na stacjach, ale np. w Benecku nie ma stacji kolejowej? A może miejscowości w górach to teraz stacje?
  "Przed wyjazdem do Czech polecamy zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami..." - czyli na Morawy i czeski Śląsk bez problemu?

Komentarz
Facebook