Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2023-01-29 17:54

  Wznowienie długo oczekiwanej przez miłośników naszego regionu książki Krzysztofa R. Mazurskiego "Miłość i dramaty królewny Marianny", wreszcie dojdzie do skutku. Premiera planowana jest na 6 marca 2023 roku i oczywiście od tego momentu książka będzie dostępna w naszej Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej. 6 marca to świetny moment na jej wydanie, tuż przed Świętem Kobiet, a więc i świętem wspaniałej kobiety, jaką była, związana mocno z Dolnym Śląskiem, królewna Marianna Orańska...

 • 2022-12-27 22:28

  Pierwszy rozdział podsumowuje burzliwy rozwój polityczny na szczeblu gminnym, w którym zaszło tak wiele zmian, że zwykły obywatel nie jest w stanie ich wszystkich zapamiętać. Inne rozdziały dotyczą przemysłu, budownictwa, transportu, handlu, zdrowia i spraw społecznych. Książkę zamyka traktat o kulturze i edukacji, ze specjalnymi rozdziałami poświęconymi zoo i ogrodowi botanicznemu. Ostatnia część książki poświęcona jest sportowi, ochronie przyrody oraz symbolowi Liberca – Ještědowi.

 • 2022-11-18 11:42

  Źródła i literatura dotyczące pionierów narciarstwa w Karkonoszach i Górach Izerskich do początków XX stulecia są skromne. Najważniejszy zbiór ze Szklarskiej Poręby - wiodącego wówczas ośrodka sportów zimowych – gminne archiwum, zaginął wiosną 1945 r. Podstawowe informacje dotyczące pionierskich lat białego szaleństwa znajdują się na szczęście w przyczynkarskich opisach dokonań karkonoskich narciarzy z przełomu wieków XIX i XX, notatkach prasowych oraz na marginesach monografii

 • 2022-11-15 12:29

  Zbiór opowiadań jest przyczynkiem nie tylko do historii Przesieki i Karkonoszy, będzie też znakomitym źródłem wiedzy dla miłośników tego regionu. Pisanie Mariusza pewnie wejdzie do kanonu modnej ostatnio „literatury górskiej”. Tym bardziej, że autor pokazuje góry nie od strony zdobywcy, tylko „zwykłego zjadacza chleba”, który swoje życiowe losy związał na zawsze z Karkonoszami. Przez to pisanie przebija coś, co Zbigniew Piotrowicz nazwał sudeckością

 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 31Wszystkich: 13088326

Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca

Archiwum LBG Kostrzyca
Archiwum LBG Kostrzyca
2022-02-09 08:05

     U podnóża Karkonoszy w Miłkowie znajduje się Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca, którego początki sięgają roku 1997. Ten leśny ogród położony na wysokości 420 m. n.p.m. i zajmujący powierzchnię blisko 15 ha, zachwyca różnorodnością roślin. Można zobaczyć tu m.in. gatunki z Europy, Azji, Ameryki i Afryki, a także kolekcje roślin górskich, zielarskich i miododajnych, różaneczników i azalii, magnolii, lilaków, lip i innych - ok. 5 000 okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin.

Różnorodna roślinność, która występuje na terenie Arboretum, została podzielona na trzy części:

1. Część zachowawczą - archiwa klonów oraz tematyczne kolekcje zagrożonych oraz chronionych roślin, w tym:

 • Archiwum klonów cisa pospolitego - materiał pochodzący ze 125 pomników przyrody z Dolnego Śląska, 34 drzew zachowawczych z rezerwatu przyrody „Cisowa Góra” oraz 26 najstarszych osobników z innych regionów Polski.
 • Archiwum klonów jarzęba brekinii - materiał pochodzący z 78 drzew
  z najcenniejszych stanowisk w Polsce.
 • Archiwum klonów sosny zwyczajnej - materiał pochodzący z 57 drzew zachowawczych z Puszczy Augustowskiej.
 • Kolekcja zagrożonych oraz chronionych roślin Karkonoszy.

2. Część leśną - kolekcje rodzajów: jodła, sosna, świerk, dąb, brzoza, jarząb, klon, lipa, jałowiec i innych.

3. Cześć botaniczną - pojedyncze okazy rzadko spotykanych gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne oraz siedliska, oraz kolekcje roślin wrzosowatych, miododajnych i starych odmian jabłoni.

     Na uwagę zasługują m.in. trzy gatunki występujące w Arboretum: sośnica japońska, mamutowiec olbrzymi i tulipanowiec amerykański.

     Sośnica japońska w środowisku naturalnym występuje jedynie na obszarze Japonii, gdzie dorasta do 40 m wysokości (traktowana jest jako żywa skamieniałość). W Polsce jest znacznie niższa - osiąga 7-8 m. Ma początkowo pokrój stożkowaty, później cylindryczny. Jej kora łuszczy się płatami. Igły są długie, podwójne ułożone na pędach okółkowo. Szyszki są jajowate, brązowe o długości ok. 8 cm. W Japonii drewna sośnicy używano już w starożytności do wyrabiania trumien, wanien i konstrukcji mostów, z racji jego odporności na działanie wody. Trumny z tego drewna znajdowane są w grobowcach z III i IV w. naszej ery. Drzewek tego gatunku używa się także w sztuce bonsai.

     Mamutowiec olbrzymi występuje dziko tylko na terenie wąskiego pasa o długości ok. 400 km, biegnącego pomiędzy 1500-2500 m n.p.m. wzdłuż zachodnich stoków gór Sierra Nevada w Kalifornii, osiąga wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy. Kora jest cynamonowo-czerwona, igły ciemnozielone lub niebieskawozielone, niekiedy błyszczące,  szyszki mają kształt elipsoidalny o długości od 4 do 9 cm. Rekordowy żyjący osobnik tego gatunku - drzewo o nazwie General Sherman - rośnie na terenie Parku Narodowego Sekwoi w górach Sierra Nevada (Kalifornia, USA). Jego szacowany wiek to 2,5 - 3 tys. lat. Przy wysokości 84 m i średnicy pnia 7,7 m (u podstawy 11,1 m!) jego drewno zajmuje objętość 1487m3 i waży około 1385 ton!

     Tulipanowiec amerykański - jego ojczyzną są wschodnie i południowo-wschodnie tereny Ameryki Północnej (dziewicze lasy Appalachów). Dorasta nawet do 60 m, w Polsce tylko do około 25-35 m. Kora jest szara lub brunatna, lekko spękana. Liście mają charakterystyczny kształt, są w zarysie czworokątne i podzielone na cztery nierównej wielkości klapy, których wzdłużne brzegi przebiegają prawie równolegle do siebie. Liść jest z przodu jakby ucięty albo lekko wycięty. Jego górna powierzchnia jest błyszcząca, żywo zielona. Wywar z korzenia tulipanowca amerykańskiego jest używany w browarnictwie do podkreślenia smaku niektórych rodzajów piw. Nalewka z korzenia wykazuje działanie przeciwzapalne - pomaga w przeziębieniach, bólach reumatycznych i nerwobólach.

     Ponadto na terenie Arboretum LBG Kostrzyca znajduje się złoże korzeniowe wierzby wiciowej, pełniące funkcję naturalnej oczyszczalni ścieków. Metoda oczyszczania oparta jest tu na tlenowym i beztlenowym rozkładzie ścieków przez mikroorganizmy. Arboretum jest formą czynnej ochrony zasobów genowych ginących i zagrożonych gatunków roślin, wymagających przeniesienia poza miejsca naturalnego występowania, co stanowi uzupełnianie ochrony zasobów w banku genów.

Głównymi funkcjami Arboretum LBG Kostrzyca są:

 1. Ochrona różnorodności biologicznej (gromadzenie kolekcji roślin, zakładanie archiwów klonów).
 2. Edukacja przyrodnicza społeczeństwa (obiekt jest wykorzystywany do prowadzenia zajęć oraz akcji edukacyjnych dla różnych grup wiekowych).
 3. Funkcja rekreacyjna.

     Na terenie Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca wytyczone są ścieżki edukacyjne, znajduje się tu również infrastruktura edukacyjna - m.in. ścieżka zmysłów, dendrofon, wiata z modelami ptaków oraz nasionami i szyszkami różnych gatunków drzew. Rozmieszczone w różnych częściach Arboretum tablice edukacyjne, umożliwiają poszerzenie informacji nt. przyrody i różnych form jej ochrony.

     Wstęp na teren Arboretum jest bezpłatny, a zwiedzanie umila przepiękny widok na Karkonosze. Serdecznie zapraszamy do leśnego ogrodu!

Joanna Borowy
 


 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Przyrodnik2022-09-23 07:04

  Polecam!!! Piękne miejsce, z dala od zgiełku miast turystycznych, z dużym potencjałem i widokiem na Śnieżkę.

Komentarz
Facebook