Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-07-16 08:31

  Dwustronna mapa rowerowa "Ziemia kłodzka" w skali 1:50 000. Na mapie w czytelny sposób zaznaczone zostały znakowane trasy rowerowe, a także szlaki turystyczne, atrakcje krajoznawcze, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki narciarskie oraz szlak konny. 

 • 2019-07-03 11:17

  Autor dolnośląskich bestsellerów S. Wrzesiński zabierze Was tym razem do kilku miejsc, gdzie w okresie Polski Ludowej działy się niezwykłe historie... Jedne kojarzą się z uczuciem radości, wywołują uśmiech i wypieki na twarzy, inne zaś są smutne, ponieważ przypominają największe ludzkie dramaty. Niektóre opowieści budzą nostalgię, wzruszają i są bardziej sentymentalne. Autor m.in. przypomina bohaterów walki ze skutkami katastrofalnej powodzi w 1977 roku, z poświęceniem niosących pomoc ofiarom żywiołu

 • 2019-06-22 22:59

  Do zgłębienia tematu dotyczącego starych, kamiennych krzyży i kapliczek spotykanych w różnych miejscach na ziemi kłodzkiej, zainspirował mnie wykład Daniela Wojtuckiego "Zabójstwo i pojednanie. Kamienne krzyże na ziemi kłodzkiej w XV-XVII wieku". (...) Wędrując niezliczonymi ścieżkami przepięknej ziemi kłodzkiej kilkakrotnie miałam okazję zobaczyć kamienne, niezbyt wysokie, nadgryzione zębem czasu krzyże, czy też bardzo proste w swej formie kamienne kapliczki...

 • 2019-06-22 22:55

  Opracowanie poświęcone jest istniejącym do dziś uzdrowiskom leżącym na obszarze jednego powiatu - kłodzkiego, charakteryzującego się największą w całej Polsce koncentracją kurortów. Spośród 45 miejscowości posiadających status uzdrowiska, aż 5, czyli ponad 11% znajduje się właśnie tutaj. (...) Książka Romualda M. Łuczyńskiego wypełnia dotkliwą lukę w stanie wiedzy na temat kurortów ziemi kłodzkiej na początku drugiej połowy XX wieku

 • 2019-04-26 14:20

  W podróż po skalnym labiryncie Szczelińca Wielkiego zaprasza Anna Sikorska, przewodnik sudecki oraz kierownik schroniska PTTK Na Szczelińcu. W Górze zakochana od dziesięciu lat. Na niej mieszka i pracuje, ją fotografuje, po niej oprowadza i przekazuje swoją fascynację Górą każdemu, kto również chce Górę pokochać...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 112Wszystkich: 3539323

Bogata oferta opactwa w Krzeszowie

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2018-10-23 20:36

     Pocysterskie opactwo w Krzeszowie ma bogatą ofertę dla zwiedzających. Oprócz opisanych w poprzednim artykule kościołów pw. św. Józefa i pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zobaczyć można tam m.in. Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich oraz kaplice Marii Magdaleny i Bożego Grobu.

     W mauzoleum zachowały się dwa nagrobki: Bolka I oraz Bolka II. Dwie jego części - oddzielne kaplice, dwa centralne układy z kopułami, symbolizują dwa księstwa - świdnickie i jaworskie. Sceny historyczne przedstawione na kopule północnej oraz na sarkofagach nawiązują nie tylko do książąt polskich. Świadczą też o więzi cystersów z Polską. Śląsk w czasie budowy mauzoleum podlegał arcybiskupstwu w Gnieźnie. Co prawda Cystersi nie byli zależni od biskupów, ale utrzymywali związki z Polską. W mauzoleum znajdują się ostatnie stacje kalwarii.

     Rano 22 października 1913 r. wieża północna kościoła pw. Wniebowzięcia NMP zaczęła płonąć. Ogień został zaprószony przez nieuwagę jednego z pracowników, którzy prowadzili tam prace budowlane i dekarskie. Za pomocą telegrafu wezwano wszystkie okoliczne straże pożarne. Jednak żadna z nich nie miała na tyle wydajnej pompy, aby woda sięgnęła palącej się górnej części wieży. Dopiero dzięki sprowadzonej z Sobięcina koło Wałbrzycha pompie parowej udało się ugasić ogień. Odbudowana została w 1931 r. Obecnie ta wieża udostępniona jest dla turystów. Można na nią wchodzić w weekendy, wybierając trasę rozszerzoną. Wejść wtedy można też na strych bazyliki. Elementem trasy rozszerzonej są również podziemia.

     Dobrym miejscem na pobyt i zwiedzanie opactwa i okolicy są Jarkowice. Położone w nich jest godne polecenia schronisko Srebrny Potok.

Tomek Nawrot
 

Zobacz także:
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie - perła baroku 
Zachwycające freski w Krzeszowie 

 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2018-10-26 08:22

  Słuszne spostrzeżenie.

 • Paweł Rembarz2018-10-25 15:42

  Szkoda tylko, że aby zwiedzić pawilon na wodzie w Betlejem, trzeba kupować bilet w Krzeszowie, bo na miejscu wszystko pozamykane i "całuje się klamkę". Turysta idący od strony Lubawki czy Janiszowa ma więc istotne utrudnienie.

 • Tomek Nawrot2018-10-24 08:06

  W Książu jest 2x drożej, więc nie jest to aż tak dużo. Dziedzictwo narodowe, czyli finansowanie przez państwo? To też jest finansowanie przez nas - z naszych podatków. Pieniądze uzyskane z opłaty za zwiedzanie pozwalają na remonty i zachwycanie się takimi zabytkami.

 • Jacek Kulczewski2018-10-23 23:03

  To jest naprawde zabytek na skale swiatowa..perla baroku w naszym kraju..bola jednak te oplaty za zwiedzanie to powinno byc jako dziedzictwo narodowe.

Komentarz
Facebook