Bogata oferta opactwa w Krzeszowie

  • Fot. Tomek Nawrot

    Fot. Tomek Nawrot

     Pocysterskie opactwo w Krzeszowie ma bogatą ofertę dla zwiedzających. Oprócz opisanych w poprzednim artykule kościołów pw. św. Józefa i pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zobaczyć można tam m.in. Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich oraz kaplice Marii Magdaleny i Bożego Grobu.

     W mauzoleum zachowały się dwa nagrobki: Bolka I oraz Bolka II. Dwie jego części - oddzielne kaplice, dwa centralne układy z kopułami, symbolizują dwa księstwa - świdnickie i jaworskie. Sceny historyczne przedstawione na kopule północnej oraz na sarkofagach nawiązują nie tylko do książąt polskich. Świadczą też o więzi cystersów z Polską. Śląsk w czasie budowy mauzoleum podlegał arcybiskupstwu w Gnieźnie. Co prawda Cystersi nie byli zależni od biskupów, ale utrzymywali związki z Polską. W mauzoleum znajdują się ostatnie stacje kalwarii.

     Rano 22 października 1913 r. wieża północna kościoła pw. Wniebowzięcia NMP zaczęła płonąć. Ogień został zaprószony przez nieuwagę jednego z pracowników, którzy prowadzili tam prace budowlane i dekarskie. Za pomocą telegrafu wezwano wszystkie okoliczne straże pożarne. Jednak żadna z nich nie miała na tyle wydajnej pompy, aby woda sięgnęła palącej się górnej części wieży. Dopiero dzięki sprowadzonej z Sobięcina koło Wałbrzycha pompie parowej udało się ugasić ogień. Odbudowana została w 1931 r. Obecnie ta wieża udostępniona jest dla turystów. Można na nią wchodzić w weekendy, wybierając trasę rozszerzoną. Wejść wtedy można też na strych bazyliki. Elementem trasy rozszerzonej są również podziemia.

     Dobrym miejscem na pobyt i zwiedzanie opactwa i okolicy są Jarkowice. Położone w nich jest godne polecenia schronisko Srebrny Potok.

Tomek Nawrot
 

Zobacz także:
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie - perła baroku 
Zachwycające freski w Krzeszowie 

 

CMS by Quick.Cms| Projekt: StudioStrona.pl