Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 27073Wszystkich: 5773453

Chcą zagospodarować górę Chełmiec

Fot. Dariusz Gdesz
Fot. Dariusz Gdesz
2015-04-30 20:16

     Chcą zagospodarować górę Chełmiec (851 m n.p.m.), która w przeszłości była jedną z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego. Teraz władze Szczawna-Zdroju, do którego należy największa część masywu Chełmca wraz z jego wierzchołkiem zamierzają przywrócić mu dawną świetność. 

     – Kiedy niedawno byłem na Chełmcu z przykrością stwierdziłem, że dawna infrastruktura turystyczna jest w kiepskim stanie – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dlatego chcę powrócić do tematu zagospodarowania Chełmca. W pierwszej kolejności zamierzamy ucywilizować szlaki turystyczne i rowerowe od strony Wałbrzycha i Boguszowa-Gorce. 

     Przed niespełna dwoma laty w związku z planowaną budową obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha u podnóża masywu Chełmca, powrócił także temat budowy na górze ośrodka sportów zimowych. Już w 2006 r. na zlecenie władz Szczawna-Zdroju została przygotowana koncepcja zagospodarowania części masywu Chełmca, właśnie pod tego typu inwestycję. Mimo, że przedsięwzięcie było wówczas jedynie w fazie wstępnej koncepcji, swój głośny sprzeciw dla jego realizacji wyraziły wówczas organizacje ekologiczne. Podkreślały, że funkcjonowanie ośrodka narciarskiego niekorzystnie wpłynie na sąsiadujący z nim obszar Natura 2000.

     Do tematu powrócono pod koniec 2013 r. w związku z planowaną budową obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Pod uwagę brane są trzy warianty przebiegu drogi. Dwa zahaczają o wałbrzyską dzielnicę Konradów. Natomiast trzeci jest wytyczony u podnóża masywu Chełmca i przebiega częściowo przez tereny Natura 2000. Zwolennikami trzeciego wariantu jest większość mieszkańców Konradowa, władze Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jeśli zapadnie decyzja o przebiegu drogi przy Chełmcu, to będzie również otwarta droga do budowy ośrodka narciarskiego. 

     – Wiążemy nasze plany z Chełmcem jako centrum aktywności sportowej. W jego bliskim sąsiedztwie jest położone nasze centrum rekreacyjno-sportowe Aqua-Zdrój – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Należy jednak podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie, którego realizację planujemy w najbliższym roku. 

     Prezydent Wałbrzycha dodaje, że miasto ma już opracowaną koncepcję przebudowy stadionu na Nowym Mieście. W tej chwili to jest priorytetowa inwestycja miasta jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. W sprawie zagospodarowania Chełmca, Wałbrzych nie chce działać samodzielnie, tylko we współpracy ze Szczawnem i Boguszowem-Gorce, do których góra administracyjnie również należy. Na razie pewne jest, że jeśli ruszą prace w masywie Chełmca, to Wałbrzych chce by były finansowane z puli, którą otrzyma Aglomeracja Wałbrzyska na realizację zadań związanych z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. 

     Na razie najmniej entuzjastycznie do zagospodarowania Chełmca podchodzą władze Boguszowa-Gorc. Nie zamykają się na pomysły związane z zagospodarowaniem masywu góry. Podkreślają jednak, że w tej chwili priorytetem dla nich jest dokończenie inwestycji związanej z ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym przy górze Dzikowiec (836 m n.p.m.). 

     – W tej chwili najważniejszym zadaniem jest dla nas budowa nowej drogi dojazdowej do Dzikowca – mówi Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc. – W pierwszej kolejności planujemy budowę odcinka o długości około 650 m przy linii kolejowej.

Artur Szałkowski – www.naszemiasto.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook