Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-12-22 09:01

  Rok 2019 przyniósł wiele ciekawych pozycji wydawniczych, które wzbogaciły księgozbiory niejednego miłośnika Sudetów. Z pewnością do grona najcenniejszych, najbardziej wartościowych pozycji należy kolejny tom potężnej monografii Gór Izerskich, tym razem z podtytułem „O historii i sztuce do 1813 roku” (O historii a umění do roku 1813). Wydana przez Wydawnictwo RK, książka liczy sobie blisko 460 stron

 • 2019-12-20 09:08

  Towarzysząca wystawie "Willmann. Opus magnum" książka ma odmienny charakter od tych wszystkich - a wydano ich niemało, zwłaszcza ostatnimi czasy - które świadczą o jego ponadprzeciętnym talencie artystycznym. Do tej publikacji zaprosiliśmy tylko niewielu historyków i konserwatorów sztuki, natomiast przede wszystkim zapraszaliśmy profesjonalistów szeroko pojętej nauki i kultury

 • 2019-12-13 11:07

  Jest takie miasto, do którego w 1945 roku przyjechała Triller, Eugenia Triller, i ocaliła je od zapomnienia. O godzinie 11.45 podają tam obiad składający się z błękitnego pstrąga górskiego i tzw. śląskiej bomby, a w eleganckich kieliszkach kołysze się wino Karkonoszy. Miłośnicy wycieczek wyruszają tramwajem z placu Zamkowego do Sobieszowa i dalej pieszo wędrują na zamek Chojnik. Kinomani szturmują salę teatralną „Apollo” ze szklanym świetlikiem na suficie

 • 2019-11-21 22:53

  Zamek Chojnik w Sobieszowie to górska warownia wzniesiona przez książąt piastowskich dla obrony Śląska przed najazdem wrogów. Dziwnym i tragicznym zbiegiem okoliczności przetrwała dokładnie tak długo, jak żywot tego rodu! Ostatni z dynastii Piastów Śląskich zmarł w 1675 roku. W tym samym roku w zamek uderzył piorun, powodując wielki pożar. Warownia nigdy nie została odbudowana przez Schaffgotschów,  jeden z najzamożniejszych rodów na Śląsku

 • 2019-11-19 22:28

  Michael Willmann (1630-1706) był bez wątpienia najwybitniejszym śląskim malarzem, autorem tak znakomitych dzieł jak lubiąski cykl Męczeństw Apostołów czy dekoracja freskowa w kościele pw. św. Józefa w Krzeszowie. W świadomości przeciętnego mieszkańca Śląska wciąż jednak pozostaje on artystą mało znanym, na temat którego często powielane są błędne informacje i obiegowe opinie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1412Wszystkich: 3917205

Chcą zagospodarować górę Chełmiec

Fot. Dariusz Gdesz
Fot. Dariusz Gdesz
2015-04-30 20:16

     Chcą zagospodarować górę Chełmiec (851 m n.p.m.), która w przeszłości była jedną z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego. Teraz władze Szczawna-Zdroju, do którego należy największa część masywu Chełmca wraz z jego wierzchołkiem zamierzają przywrócić mu dawną świetność. 

     – Kiedy niedawno byłem na Chełmcu z przykrością stwierdziłem, że dawna infrastruktura turystyczna jest w kiepskim stanie – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dlatego chcę powrócić do tematu zagospodarowania Chełmca. W pierwszej kolejności zamierzamy ucywilizować szlaki turystyczne i rowerowe od strony Wałbrzycha i Boguszowa-Gorce. 

     Przed niespełna dwoma laty w związku z planowaną budową obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha u podnóża masywu Chełmca, powrócił także temat budowy na górze ośrodka sportów zimowych. Już w 2006 r. na zlecenie władz Szczawna-Zdroju została przygotowana koncepcja zagospodarowania części masywu Chełmca, właśnie pod tego typu inwestycję. Mimo, że przedsięwzięcie było wówczas jedynie w fazie wstępnej koncepcji, swój głośny sprzeciw dla jego realizacji wyraziły wówczas organizacje ekologiczne. Podkreślały, że funkcjonowanie ośrodka narciarskiego niekorzystnie wpłynie na sąsiadujący z nim obszar Natura 2000.

     Do tematu powrócono pod koniec 2013 r. w związku z planowaną budową obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Pod uwagę brane są trzy warianty przebiegu drogi. Dwa zahaczają o wałbrzyską dzielnicę Konradów. Natomiast trzeci jest wytyczony u podnóża masywu Chełmca i przebiega częściowo przez tereny Natura 2000. Zwolennikami trzeciego wariantu jest większość mieszkańców Konradowa, władze Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jeśli zapadnie decyzja o przebiegu drogi przy Chełmcu, to będzie również otwarta droga do budowy ośrodka narciarskiego. 

     – Wiążemy nasze plany z Chełmcem jako centrum aktywności sportowej. W jego bliskim sąsiedztwie jest położone nasze centrum rekreacyjno-sportowe Aqua-Zdrój – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Należy jednak podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie, którego realizację planujemy w najbliższym roku. 

     Prezydent Wałbrzycha dodaje, że miasto ma już opracowaną koncepcję przebudowy stadionu na Nowym Mieście. W tej chwili to jest priorytetowa inwestycja miasta jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. W sprawie zagospodarowania Chełmca, Wałbrzych nie chce działać samodzielnie, tylko we współpracy ze Szczawnem i Boguszowem-Gorce, do których góra administracyjnie również należy. Na razie pewne jest, że jeśli ruszą prace w masywie Chełmca, to Wałbrzych chce by były finansowane z puli, którą otrzyma Aglomeracja Wałbrzyska na realizację zadań związanych z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. 

     Na razie najmniej entuzjastycznie do zagospodarowania Chełmca podchodzą władze Boguszowa-Gorc. Nie zamykają się na pomysły związane z zagospodarowaniem masywu góry. Podkreślają jednak, że w tej chwili priorytetem dla nich jest dokończenie inwestycji związanej z ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym przy górze Dzikowiec (836 m n.p.m.). 

     – W tej chwili najważniejszym zadaniem jest dla nas budowa nowej drogi dojazdowej do Dzikowca – mówi Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc. – W pierwszej kolejności planujemy budowę odcinka o długości około 650 m przy linii kolejowej.

Artur Szałkowski – www.naszemiasto.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook